انرژی خورشیدی-آفتاب الکتریک

مطالب علمی&آموزشی-خبری-دینی-انرژی های نو-برق خورشیدی
 
آزاد سازی قیمت اجناس و ارز
ساعت ۸:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢٦ : توسط : عبدالرضا صادقی

یکی از مهم‌ترین مزایای اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها که موجب شد اقتصاددانان زیادی از این طرح حمایت نمایند، ...

 

... این است که حذف یارانه‌های غیرمستقیم به کالاهای مختلف اعم از انرژی و پرداخت آن به صورت مستقیم به مردم و تولیدکنندگان، می‌تواند موجب شفافیت بیشتر نظام قیمت‌ها در بازار و در نتیجه بهبود خاصیت علامت‌دهی قیمت‌ها در اقتصاد کشور شود و از این رهگذر، تخصیص منابع در سطح اقتصاد ایران بهبود یافته و کارآیی و بهره‌وری را هم در بخش تولید و هم در بخش مصرف اقتصاد کشور افزایش داده و از اتلاف منابع جلوگیری نماید. بر اساس مبانی علم اقتصاد، قیمت‌ها در بازار آشکارکننده فرصت‌های کسب سود و رفع‌کننده کمبودها و مازادها در بازار است. در بازار هر یک از کالاها، خدمات و دارایی‌ها، اگر مازاد عرضه‌ای وجود داشته باشد، قیمت‌ شروع به کاهش می‌نماید تا از یک طرف با کاهش سودآوری، منابع تولید از آن بازار خارج شده و عرضه کاهش ‌یابد و از طرف دیگر مقدار تقاضای آن کالا در نتیجه کاهش قیمت، افزایش یابد تا در نهایت از مسیر کاهش عرضه و افزایش تقاضا، مازاد عرضه در آن بازار از بین برود و آن بازار خاص به تعادل برسد. به همین ترتیب اگر کمبود عرضه‌ای در بازار یک کالای خاص وجود داشته باشد، قیمت‌ شروع به افزایش می‌نماید تا از یک طرف با افزایش سودآوری، منابع تولید به آن بازار وارد شده و عرضه افزایش ‌یابد و از طرف دیگر مقدار تقاضای آن کالا در نتیجه افزایش قیمت، کاهش ‌یابد، تا در نهایت از مسیر افزایش عرضه و کاهش تقاضا، کمبود عرضه در آن بازار از بین برود و بازار آن کالای خاص به تعادل برسد. بر این اساس مکانیسم ساده اما بسیار کارآی قیمت که در ادبیات اقتصادی به دست نامرئی بازار معروف است، حلال مهم‌ترین مسائل در حوزه تولید و مصرف کالاها و خدمات خواهد بود.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
شهر تاریخی فیروزآباد فارس
ساعت ٧:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢٦ : توسط : عبدالرضا صادقی

 

 

فیروز آباد فارس

 یکی از شهرهای تاریخی ایران در 95 کیلو متری جنوب غربی شیراز واقع است. دارای هوای معتدل مانند شیراز است.جمعیت حدود 250000 نفر. و مانند تخت جمشید  و کازرون شهری باستانی با جاذبه های تاریخی از قبیل ..

آتشکده معروف ساسانی و چاه آرتزین و آتشکده بزرگ فارس-کاخ اردشیر - قلعه دختر که در دره معروف و دیدنی تنگاب بعد از سد فیروز آباد و تونل

کنار جاده بالای کوه قرار دارد .و حدود ده دقیقه پیاده روی پلکانی . وتله کابین دارد.پارک جنگلی و آبشار خرقه. دره و امامزاده خرقه که در بهار طبیعتی مانند جاده چالوس دارد.

از ذیگر نقاط دیدنی و تفریحی این شهر چهل چشمه حنیفقان- تنگ ناری-میمند گلاب خیز-نقش برجسته دره تنگاب-باغهای گل گلاب میمند-جنگلهای طبعی و زیبای بنشه-کیالک-بادام کوهی و آثار کاخ اردشیر و خندق اطراف شهر و ....

مناره و شهر قدیم-تنگه هایقر و سد مربوطه-امامزاده اسماعیل خوید مبارکی- و کوه زیبا و بلند پادنا که بعد از کوه دنا بلند ترین کوه در فارس است.

بافت جمعیتی شهر شامل عشایر غیور قشقائی و فارسی زبانهاست .که ترکیب زیبائی به شهر داده است.

آتشکده بزرگ فارس

50973928308119579456.jpg
آتشکده فیروزآباد فارس42550273809044915013.jpg

 


مناره شهر قدیم فیروزآباد و کوه پا دنا35307014450315250477.jpg

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
هویت تاریخ ایران
ساعت ٧:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢٦ : توسط : عبدالرضا صادقی

در این میان عده ای ره به خطایی بزرگ تر می برند و با ایجاد تقابل بین فرهنگ غنی اسلام و تمدن شکوهمند ایران ، "یا این یا آن" می کنند در حالی که هر دوی این ها تار و پود قالی ایران امروز ماست و تیغ کشیدن بر روی هد کدام ، این نقش زیبا را از هم می پاشد.


رییس جمهوری در اظهارات خود در این مراسم با اشاره به این نکته که میراث فرهنگی از ارکان هویت فرهنگی یک کشور و نشان دهنده قابلیت های یک ملت است ، بر صیانت و بازیابی میراث فرهنگی در کشور تاکید کرد و اظهار داشت: " شیاطین و دشمنان ملت ها که ریشه و سابقه تاریخی ندارند، مخالف معرفی تاریخ و تمدن ملت بزرگ ایران هستند چراکه می دانند ملتی که هویت خود را از دست بدهد به راحتی تحت تاثیر توطئه های آنان قرار خواهد گرفت...کسانی که نسبت به حفظ و شناسایی میراث فرهنگی انتقاد دارند، به انسان نگاهی فیزیکی و مکانیکی دارند و جریان انسانی را جریانی پیوسته نمی دانند و اینان اعتقاد ندارند که منحنی تاریخی بشر یک منحنی پیوسته بوده و ادامه آن راه آینده را می سازد.

دکتر احمدی نژاد با انتقاد از موضع تند برخی افراد نسبت به نام بردن از اسطوره های تاریخی ایران که راهنما و انگیزه‌بخش برای جامعه امروز هستند، گفت: "اسطوره های تاریخی همچون فردوسی، باعث شدند ایرانی ها خود را باور کرده و به اصالت خود بازگردند و در حقیقت اگر ایرانی های آزادی خواه و حقیقت طلب وجود نداشتند، امروز خبری از تمدن بشری هم در جهان نبود."


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
پیل سوختی
ساعت ٧:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢٢ : توسط : عبدالرضا صادقی

پیل سوختی وسیله ای است. که انرژی شیمیائی مواد . از جمله هیدروژن را به انرژی الکتریکی تبدیل میکند.پیل سوختی انواع مختلفی دارد . از جمله:

پیل سوختی پلیمری (نفیون) دما 80-100

پیل سوختی قلیائی(پتاس) دمای کار کرد 80-100

پیل سوختی اسید فسفریک(اسید فسفریک) دما200-220

پیل سوختی کربنات مذاب(نمک کربنات مذاب) دما 650 درجه

پیل سوختس اکسید جامد(نوعی سرامیک)YSZ دما 1000 درجه

اجزای پیل سوختی:

1- کاتد: الکترودی با بار منفی است. که میتواند ذراتی با بار مثبت را جذب نماید. وظیفه کاتد تبدیل اکسیژن به اکسید است.

2-آند:الکترودی است با بار مثبت. که میتواند ذرات با بار منفی را جذب نماید.آند وظیفه اکسید کردن سوخت را بعهده دارد.

3-الکترولیت محلولی رسانا است که بین کاتد و آند قرار میگیرد. وظیفه هدایت یون اکسیژن را دارد.

4-کاتالیزر: ماده ای است که باعث تسریع واکنش در پیل سوختی میشود. ولی خود در واکنش شرکت نمکند. در پیل سوختی از فلز پلاتین استفاده میشود. وچون پلاتین گران است. آن را روی نانو لوله های کربن آغشته میکنند./

 

 

نمای پیل سوختی

 

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
ضرورت قطع بند ناف‌دولت از درآمد نفت
ساعت ٧:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٥ : توسط : عبدالرضا صادقی


دانشیار دانشگاه اصفهان معتقد است: برنامه ریزی در ایران از دو سو با بی ثباتی روبه رو است که این بی ثباتی ها دارد به عدم امکان تبدیل می شود. یک سوی آن بی ثباتی های درآمد نفتی است و چون دولت خودش ‌و هزینه هایش ‌ و ساختارش ‌و پروژه هایش را گره زده به درآمدهای نفتی، به خاطر بی ثباتی درآمدهای نفتی دولت هم هزینه کردن هایش بالا و پایین می رود و همان بحث تناقض نمایی که مطرح کردیم پیش می آید که اصولاً دولت های دارای درآمد نفتی نمی توانند برنامه پذیر باشند و ذاتاً بی انضباطند. این مساله امکان پذیری برنامه ریزی و تحقق آن را در ایران از سوی دولت کاهش می دهد.

محسن رنانی در گفت و گو با «همشهری اقتصاد» به تعریف برنامه ریزی نقش عنصری همانند نفت در این فرایند و شرایط برنامه ریزی در ایران پرداخته است و از نظریه خود در خصوص امتناع برنامه دفاع کرده است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
رانت خواری چیست؟
ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٥ : توسط : عبدالرضا صادقی
 
 
رانت خواری  
 
 
 
 
   
   
 
کلمه «رانت» از واژه «Rent» که ریشه لاتینی دارد، گرفته شده است و به معنای اجاره است. در دوره فئودالی، مالکان زمین، اجاره زمین های کشاورزی خود را براساس حاصل خیزی زمین و کیفیت محصول تعیین می کردند ولی خود صاحبان زمین در بالا بردن کیفیت آن نقشی نداشتند. از همان ایام، کلمه «رانت» وارد اقتصاد شده است. بنابراین می توان گفت: «رانت» امتیاز است و به کسی تعلق می گیرد که سایرین در همان شرایط بهره ای از آن ندارند.
به عنوان مثال اگر فردی از نحوه تدوین قوانین اطلاع داشته باشد، اگر امتیاز روزنامه ای را کسب کند که افراد دیگر از به دست آوردن آن محروم هستند و یا اگر به یک خبر دولتی دسترسی داشته باشد که برای دیگران امکان آگاهی وجود نداشته باشد، آن فرد در هر یک از موارد فوق از رانت بهره مند شده است. رانت زاییده انحصار است.انحصار بر دو نوع است. انحصار دولتی و انحصار بخش خصوصی.
در انحصار دولتی، بهره به دولت تعلق می گیرد و در نهایت نفعش به عموم مردم می رسد، اما در انحصارات بخش خصوصی، ثروت های بادآورده به دست عده معدودی می رسد.
امروزه در سطح جهان، اقتصاد کاملاً دولتی که همه چیز در انحصار دولت باشد، با شکست مواجه شده است. اقتصاد کاملاً خصوصی نیز از طرف اقتصاددانان مورد پذیرش نیست، بلکه آنان اقتصاد مختلط را برای کشورها مفید ارزیابی می کنند.حدوداً سه دهه پیش بانک جهانی به کشورهای در حال توسعه، پیشنهاد کرد که به کاهش تصدی دولت و افزایش خصوصی سازی اقدام کنند. براثر مرور زمان، خصوصی سازی به انتقال دارایی ها از انحصار دولت به انحصار بخش خصوصی انجامید. این تحول انحصاری در ایران نیز به وقوع پیوست. قبل از انقلاب، افرادی در بخش خصوصی شرکت کردند که اغلب با ساخت قدرت مرتبط بودند. آنها برای این که صنعت نوپا سرپا بماند، به حمایت دولت نیاز داشتند. این حمایت از طریق ایجاد ممنوعیت در واردات اعمال شد که خود به وجود آورنده انحصار در داخل بود. با گذشت زمان و نبود رقابت خارجی به تدریج کیفیت کالاها رو به نقصان نهاد و از طرف دیگر، کالاها با قیمت گران به دست مصرف کننده رسید. در حقیقت دو نوع زیان به مصرف کننده تحمیل شد (به عنوان مثال می توان به صنعت خودرو اشاره کرد). لازم به ذکر است که در وهله نخست برای توسعه صنعت داخلی، انحصار مفید است و سود سرشاری به سرمایه گذاران می رساند تا آنان به ادامه سرمایه گذاری تشویق شوند ولی زمانی که رشد به حد مطلوبی رسید، باید انحصار برداشته شود تا رقابت صورت پذیرد، کیفیت کالاها بالا برود و قیمت ها تنزل یابد.در جامعه ای که رانت خواری وجود داشته باشد، ثروت مملکت در دست عده معدودی جمع می شود و اختصاص منابع به طور صحیح صورت نمی پذیرد که پیامد آن نبود رشد مناسب اقتصاد کشور خواهد بود. از آن جایی که ثروت در اقتصاد رانتی در اختیار افراد کمی قرار می گیرد. آنان از قدرت اقتصادی خود برای تعیین سیاست کشور سوء استفاده می کنند و بدین ترتیب، رانت اقتصادی به انحراف سیاسی کشور می انجامد.برخی از محققان بر این باورند که «جامعه مدنی» در یک کشور تحقق نمی یابد مگر این که اقتصاد رانتی از بین برود. برای جلوگیری از رانت خواری، انحصارات باید از میان برداشته شود و دموکراسی سیاسی و اقتصادی به وجود آید.

ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
ارز دولتی= رانت خواری
ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱۱ : توسط : عبدالرضا صادقی

چرا مسئولین مالی کشور با وجود اینکه میدانند ارز چند نرخی باعث سوئ استفاده  های مالی مجریان میشود.! باز هم دست روی دست میگذارند.؟ و نرخ ارز را شناور اعلام نمیکنند تا بازار خود نرخ را تعیین کند. وبازار و صنعت از التهاب بیافتد؟ همچنانکه با آزاد سازی یارانه ها جلو خیلی از سو استفاده ها گرفته شد. دستهای پشت پرده را رو کنید. مردم منتظرند. این وسط سود چه کسی از بین میرود؟ اگر رانت خواران..........ارز چند نرخی سرچشمه رانت

عکس: دنیای اقتصاد، نگار متین‌نیا
رییس پارلمان بخش خصوصی خواستار برخورد جدی با متخلفان فساد مالی اخیر و انجام تمام اقدامات لازم برای بازگشت اعتماد به فعالیت‌های اقتصادی شد

بازار غیر رقابتی ارز، موضوع گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی
نهاوندیان: ارز چند نرخی را سرچشمه رانت می‌دانیم
پرونده وصول مطالبات پیمانکاران باز شد
نفیسه آفرین‌زاد – برنامه‌های اخیر بانک مرکزی برای اصلاح بازار چند نرخی ارز و بهبود شکاف نرخ ارزی دولتی و آزاد که منجر به بازنگری اخیر این نهاد در بخش عمده‌ای از مقررات ارزی کشور نیز شده است، اعضای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی را بر آن داشت تا در نشست روز گذشته خود، نگرانی خود را نسبت به ریشه رانتی شکاف ارزی و تبعات بازار غیررقابتی ارز مطرح کنند.
فعالان اقتصادی که تاکنون با چالش‌های نرخ ارز اصلاح نشده، دست به گریبان‌ بوده‌اند و شکاف میان نرخ ارز رسمی و غیررسمی را اصلی‌ترین مشکل پیش روی تولید و تجارت می‌دانند، معتقدند، با تک نرخی شدن قیمت ارز، هزینه تمام شده کالایی که بخشی از تولید آن وابسته به واردات است، تا حدود زیادی با حذف واسطه‌های سودجو و رقابت‌های کاذب کاهش می‌یابد و از این طریق، مسیر اقتصاد برای حذف ریسک‌های سرمایه‌گذاری، افزایش بهره‌وری، کاهش تورم و رسیدن به ثبات اقتصادی هموارتر می‌شود.
در این باره، محمد نهاوندیان نیز که همواره چند نرخی بودن بازار ارز را عامل ایجاد رانت‌های کلان میلیاردی در بازار ارز دانسته است، نشست دیروز شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی را فرصت مغتنمی دانست تا همزمان با اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح بازار ارز و رسیدن به ارز تک نرخی، تاکید کند که با تک‌نرخی شدن ارز، بسیاری از واسطه‌های سفته‌باز از بازار تجارت خارج می‌شوند و این روند در بلند مدت، به رشد صادرات و کاهش واردات و رسیدن تراز اقتصادی به نقطه مطلوب خواهد انجامید.
رییس پارلمان بخش خصوصی در مورد چندنرخی بودن ارز و شکاف ارزی که به اعتقاد او، به شدت به تولید ضربه می‌زند، دقت لازم در اقداماتی نظیر تامین تجهیزات در ریفاینانس‌ها را نیز خواستار می‌شود تا فعالان اقتصادی با چالش‌های بیشتری در بازار چندنرخی ارز مواجه نشوند.
اشاره نهاوندیان به برنامه جدید بانک مرکزی برای بهبود شکاف نرخ ارزی دولتی و آزاد مبنی بر استفاده از خطوط ریفاینانس است.
برنامه‌ای که قرار است در قالب آن، بر اساس بخشنامه‌ جدید بانک مرکزی، 5 میلیارد دلار خط ریفاینانس 6 ماهه در اختیار تجار و بازرگانان برای تامین نیازهای ارزی قرار ‌گیرد تا واردکنندگان، ارز مورد نیاز خود را با نرخ مرجع از شبکه بانکی دریافت کنند و این گونه، هم به نیاز متقاضیان در چارچوب مقررات پاسخ داده شود و هم نرخ ارز به سوی یکسان‌سازی حرکت کند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کاتالوگ پنلهای خورشیدی
ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٩ : توسط : عبدالرضا صادقی

پنلهای خورشیدی بدون سر و صدا و آلایندگی نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل میکنند. همه میتوانند. یک نیروگاه کوچک آفتابی روی بام خود داشته باشند. واز این نعمت خدادادی بهره ببرند.(آفتاب الکتریک-09177196296-صادقی-07116505531-07116506946-07116505945

 

j7c9diehc4k6sc1ten90.jpg


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نقشه سیستم برق خورشیدی
ساعت ٧:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٤ : توسط : عبدالرضا صادقی
راهنمای نصب سیستم برق آقتابی
 لازم بذکر است . بین صفحه خورشیدی و باطری یک شارژ کنترلر قرار میگیرد تا میزان شارژ را کنترل کند.
 

 

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
رانت
ساعت ٦:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢ : توسط : عبدالرضا صادقی
اختلاف قیمت  کالا و یا ارز نسبت به بازار آزاد را رانت گویند. رانت خوار کسی است که از این اختلاف قیمت سو استفاده میکند . و ثروتهای کلان به جیب می زند. وعامل اختلاف قیمت کسی جز دولت نیست. و این اختلاف قیمت تا کنون باعث فسادهای اقتصادی و قاچاق کالا و ارز شده است. و ضزر و زیانهای مختلفی به اقتصاد و تولید وارد کرده است. اما نمیدانیم چرا همچنان باید چتر آن بر سر اقتصاد ایران باشد. تا عده ای معدود در بالا دست بتوانند از آن بهره ببرند. و روز بروز فاصله فقیر وغنی بیشتر شود؟
  لذا برای جلوگیری از مسائل فوق پیشنهاد میگردد . هرچه سریعتر قوای سه گانه نسبت به رفع این نقیصه بزرگ اقدام کنند. تا باز شاهد فساد بانکی و  رانت خواری و واردات بی رویه .قاچاق کالا و ارز و طلا نباشیم.انشا ال..
اگر بازار را آزاد بگذارید . خودش راهش را پیدا میکند. و رقابت صحیح باعث رشد و شکوفائی مملکت خواهد شد.
دولت باید فقط در زمینه آموزش و تحقیقات.بهداشت عمومی.حوادث پیش بینی نشده. وبلایای طبیعی به بخش تولید و صادرات کشاورزی کمک کند.

ادامه مطلب را مطالعه کنید