انرژی خورشیدی-آفتاب الکتریک

مطالب علمی&آموزشی-خبری-دینی-انرژی های نو-برق خورشیدی
 
آموزش عملی
ساعت ٧:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٢٥ : توسط : عبدالرضا صادقی

شاید علت پس رفت ما در سالهای اخیر بی توجهی به نظام آموزشی است.

 

"اندریاس شلایشر" مسئول آزمایش های آموزشی در سازمان همکاری و توسعه (OECD )برزیل، ترکیه و لهستان را گزینه هایی برای کسب بهترین شاخص های آموزشی در مدارس در چند سال آینده می داند.

براساس آزمایش های یک سازمان بین المللی، چین دارای بهترین آموزش دانش آموزان در جهان است.

به گزارش عصرایران به نقل از بی بی سی عربی،این موضوع را "اندریاس شلایشر" مسئول آزمایش های آموزشی در سازمان همکاری و توسعه (OECD)  اعلام کرده است.

بررسی های این سازمان بین المللی در سال 2009 نشان می دهد که شهر شانگهای چین در جایگاه نخست جهان از لحاظ کیفیت آموزشی در مدارس قرار دارد. هنگ کنگ هم پس از شانگهای قرار دارد.

شلایشر می گوید: نتایج بررسی نشان می دهد عملکرد دانش آموزان در بقیه مناطق چین حتی مناطق سنتی و فقیر نیز قوی است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
انرژی های نو و تجدید پذیر
ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱٥ : توسط : عبدالرضا صادقی

بهترین و عظیم ترین و پاکترین انرژی .خورشید تابان است که میلیونها سال بر جهان میتابد و نیرو میدهد. و تمامی ندارد. و مادر انرژی های دیگر مانند باد .آب. ابر.هیدروژن .زیست توده.نفت.گاز.ذغال سنگ و زمین گرما و... است .

اگر آفتاب نباشد. حیات از بین میرود. پس قدر و منزلت این انرژی پایدار را بهتر بدانیم. و توجه مان را به سمت انرژی خورشید سوق دهیم. و از این موهبت الهی بیشتر استفاده کنیم.

آیا کره .ژاپن. و اکثر کشور های پیشرفته نفت و گاز دارند؟ خیر .آنها با بهره گیری از  هوش و صنعت و دیگر منابع و صرفه جوئی .به این پیشرفتها رسیده اند.

 

خورشید در این شرایط بحران اقتصادی، بازاری برای باتری نوری ولتاژی یا خورشیدی (PV) است که سال به سال رشد می‌کند. مواد صنعتی خاصی در کاربردهای ویژه برای ساخت PV استفاده می‌شوند مانند کربور سیلیسیم و ماسه گداخته که در حال حاضر تقاضا برای این مواد روبه افزایش است. 

پیش‌بینی می‌شود که تولید برق توسط PV ظرف 5 سال آینده در اروپا، آمریکا و ژاپن افزایش پیدا کند. این بازار توانسته است فروشندگان کانی‌های صنعتی خاصی را به خود جذب کند چون آنان احساس می‌کنند فرصتی برای رشد در این بازار به‌وجود آمده است. 

اما انرژی خورشیدی یکی از گرانترین منابع تولید برق یا انرژی است که نیازمند حمایت‌های مالی و طرح‌های انگیزشی دولتی برای افزایش جذابیت اقتصادی آن است. 

10 سال پیش ژاپن نخستین تولیدکننده و بازار مصرف PV بود، اما حدود 5 سال پیش اروپا از ژاپن پیشی گرفته و هم‌اکنون در ردیف نخست قرار دارد.

49737732522701951905.jpg


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
روز جهانی آزادی مطبوعات
ساعت ۸:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱٥ : توسط : عبدالرضا صادقی
شاید اگر همه کسانی که در مناصب مختلف، وقعی به آزادی مطبوعات نمی نهند، به این مسئله فکر کنند که عمر منصب آن ها کوتاه است و پس از طی یک دوره مشخص باید ناظر رفتار مسند نشینان بعدی باشند، لا اقل برای بسته نشدن درهای نقد به روی خودشان، از آزادی مطبوعات دفاع کنند.

عصرایران، مهدی قدیمی- رو زچهاردهم اردیبهشت، روز جهانی آزادی مطبوعات است. البته این روز در کشور ما آنقدر بی اهمیت است که به یاد نداریم تا کنون کسی این روز را به اهالی مطبوعات تبریک گفته باشد و یا به مناسبت این روز همایشی برگزار شود و از فعالان این عرصه تقدیری به عمل آید.

این روزها در حالی همه دولتمردان جهان و حتی دبیرکل سازمان ملل روز جهانی آزادی مطبوعات را به اهل رسانه تبریک می گویند که دولتمردان ما در حال ابلاغ مصوبه ای برای محدودتر کردن فرایند خبر رسانی هستند.


قرار است از این پس انتشار اخبار بدون ذکر منبع در کشور ما ممنوع شود. مصوبه ای که برخی نمایندگان مجلس معتقدند مغایر با اصول قانونی است و ما نمی دانیم که باید به کدام تفسیر از قانون اقتدا کنیم.

این البته تمام محدودیت های ما نیست و شرح آن چه که از آزادی مطبوعات نصیب مطبوعاتی های ایران می شود در این مقال نمی گنجد.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
"خلیج فارس"persion gulf
ساعت ۸:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱۱ : توسط : عبدالرضا صادقی
اگر امروز کشورهای عربی به خود جرأت می دهند که متوهمانه وارد فاز تقابل با تاریخ شوند و آن را به نفع امیال خویش تحریف کنند و در دنیای علم محور کنونی از بابت این تحریف ، احساس خجالت هم به ایشان دست ندهد به دلیل آن است که از رهگذر همین خلیج فارس توانسته اند به ثروتی دست یابند که اجدادشان حتی درخواب و رویا هم نمی توانستند تصورش را هم بکنند.

عصرایران - روز ملی خلیج فارس ، ابتکار نکویی است که در سال های اخیر شکل گرفته تا مناسبتی باشد برای پاسداشت تاریخ و تمدن خلیج فارس و نام تاریخی آب های جنوب سرزمین ایران.

این نامگذاری بعد از آن صورت گرفت که برخی کشورهای عربی با عناد نسبت به تاریخ در صدد تحریف نام خلیج فارس برآمدند و جاهلانه و متعصبانه چشم بر هزاران سند تاریخی بستند تا ثابت کنند "دوران جاهلیت" می تواند در هزاره سوم هم استمرار یابد.

این اما تنها یک سوی ماجراست و طرف دیگر قصه خلیج فارس ، مهم تر از تلاش چند کشور عربی برای تحریف تاریخ و جغرافیاست.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
مذاکره ایران و 5+1
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۸ : توسط : عبدالرضا صادقی
براساس پیشنهاد موسویان -که استاد مهمان در دانشگاه پرینستون آمریکاست- ایران، اعتراف به حقوق هسته ای خود براساس معاهده منع گسترش سلاح هسته ای را دریافت کند و تحریم ها از تهران برداشته شود و در مقابل بالاترین سطح از شفافیت در برنامه هسته ای ایران اعمال شود.

عضو سابق تیم مذاکرات هسته ای ایران ضمن طرح پیشنهادات جدید برای حل مسئله هسته ای ایران از مطالبه غرب از تهران برای توقف غنی سازی انتقاد کرد.

به گزارش عصر ایران، حسین موسویان عضو ارشد گروه سابق مذاکره کننده هسته ای ایران با غرب در مصاحبه با رویترز گفت: در مقابل تهران و قدرت های بزرگ "فرصت تاریخی" برای حل مسئله هسته ای ایران قرار دارد.

وی با این حال گفت که مطالبه غرب از ایران برای توقف غنی سازی در سطح بالا، نوعی تبعیض به شمار می رود.

موسویان، استاد مهمان در دانشگاه پرینستون آمریکا با ابراز خوشبینی نسبت به مذاکرات آتی ایران و 1+5 در بغداد گفت: هنگامی که دو طرف در نشست مذاکرات بغداد حضور می یابند باید خطوط قرمز ویژه برنامه هسته ای ایران را تعیین و براساس آنها گفتگو  کنند.

وی افزود: رویکرد مثبت از نشست استانبول آغاز شد. این مهم است که این توجه در نشست بغداد نیز حفظ شود و ادامه یابد.

رویترز می نویسد: موسویان بین سال های 2003 تا 2005 و قبل از آغاز ریاست جمهوری احمدی نژاد در مذاکرات ایران و غرب حضور داشت. دیپلمات های غربی دارای شناخت از موسویان گفته بودند که در مقطع مذاکرات وی واقعا تمایل داشت با غرب توافق به دست آید.

وی افزود: باید مبانی (مذاکره) براساس تعامل با خطوط قرمز ایران و 1+5 ساخته شوند. اگر خط قرمز برای 1+5 ، بمب اتمی است باید راه ها و وسایل همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه اقدامات ایجاد شفافیت را بررسی کند.

گروه 1+5 متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین و روسیه) به علاوه آلمان است. این گروه و ایران قبل از این در استانبول مذاکراتی را برگزار کرده بودند و قرار است مرحله بعدی مذاکرات در روز سوم خرداد در بغداد برگزار شود.

موسویان ادامه داد: دو طرف از پیشرفتی که در نشست اخیر استانبول روی داد خوشحال هستند.  معاهده منع گسترش سلاح هسته ای اجازه غنی سازی به ایران را می دهد. اگر 1+5 در نشست بغداد از ایران بخواهند غنی سازی در سطح 20 درصد را متوقف کند چنین اقدامی علیه حقوق ایران است. حقوقی که معاهده منع گسترش سلاح هسته ای نیز آن را تایید می کند.

عضو سابق تیم مذاکره کننده ایران در گفتگوهای هسته ای با غرب ادامه داد: هر درخواستی برای اعمال تبعیض علیه ایران یا محروم کردن ایران از هر بخش از حقوق مشروع خود، با شکست مواجه خواهد شد.

موسویان همچنین راه حل راضی کننده برای دو طرف پیشنهاد می کند که براساس آن ایران، اعتراف به حقوق هسته ای خود براساس معاهده منع گسترش سلاح هسته ای را دریافت کند و تحریم ها از تهران برداشته شود و در مقابل بالاترین سطح از شفافیت در برنامه هسته ای ایران اعمال شود.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
انرژی آفتاب
ساعت ٧:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٥ : توسط : عبدالرضا صادقی
از انرژی حرارتی خورشید علاوه بر استفاده نیروگاهی، می توان در زمینه های زیر بصورت صنعتی، تجاری و خانگی استفاده کرد:
 
گرمایش آب مصرفی( آب گرمکنهای خورشیدی برای منارل، ساختمانها، کارخانجات و استخرها)
 
آبگرمکن های خورشیدی به طوریکه از نام آنها پیداست از طریق جذب انرژی تابش خورشید توسط صفحات جاذب ( کلکتور ) عمل می نمایند و راندمان گرمایشی آنها در فصول مختلف سال و بر حسب موقعیتهای جغرافیایی متفاوت می باشد . مخزن آبگرم به گونه ای طراحی شده که آبگرم را بطور ذخیره درشبانه روز مهیا نماید و تلفات حرارتی آن تا صبح روز بعد و طلوع مجدد بسیار ناچیز باشد .
با استفاده از این سیستم می توان هزینه های مصرف گاز – گازوئیل و برق را بطور چشمگیری کاهش داد که این امر در پروژه های بزرگ ملموس تر خواهد بود، بطوریکه بعد از گذشت حدود 4 الی 5 سال می توان با صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی سرمایه گذاری اولیه را مستهلک نمود . هزینه های نگهداری و تعمیرات این سیستمها بسیار پائین است. طول عمر کارکرد سیستمهای استانداد و با کیفیت فنی بالا تا 15 سال می رسد .
 
گرمایش فضای داخلی ساختمانها
 
  گرمایش ساختمان توسط خورشید، اولین و اصلی ترین کاربرد انرژی خورشیدی در بخش ساختمان می باشد. سیستمهای گرمایش خورشیدی برمبنای نوع سیال هوا یا مایع، که در کلکتورهای خورشیدی گرم می شود، به دو نوع عمده تقسیم بندی می شوند. هر دو نوع از این سیستم ها تابش خورشید را جمع آوری و جذب کرده و حرارت بدست آمده از خورشید را جهت تامین بار گرمایش مستقیما" به فضاهای داخلی ساختمان ها انتقال می دهند. استفاده این سیستم ها از منبع انرژی  بی پایان و ارزان خورشیدی یکی از مزایای سیستم های خورشیدی می باشد و از همه مهمتر این سیستم ها برخلاف سوخت های فسیلی تهدیدی برای محیط زیست به شمار نمی روند.

ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
انرژیهای نو و توسعه
ساعت ۸:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٤ : توسط : عبدالرضا صادقی

توسعه پایدار کشور در گرو استفاده هر چه بیشتر از انرژیهای نو و پاک است. زیرا  ما باید قبل از تمام شدن انرژی های فسیلی . با فروش نفت و گاز زیر ساختهای انرژی های دیگر را محکم کنیم. همین کاری که اکثر کشور ها قبلا شروع کرده اند. تا زمانیکه نفت به اتمام رسید. کاسه چه کنم بدست نگیریم.از الان باید کاری کرد.

نقش انرژیهای پاک در توسعه کشور

دبیر اولین کنفرانس سالانه انرژی پاک با اشاره به این که تنها یک درصد تولید برق کشور با انرژی‌های پاک صورت می‌گیرد، اظهار کرد: قرار است این نسبت تا پایان دولت دهم به سه درصد و در پایان برنامه سند چشم انداز توسعه به 10درصد افزایش یابد


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
میوه فیسالیس
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٢ : توسط : عبدالرضا صادقی
نخستین تولیدکننده میوه فیسالیس در کشور گفت: برای نخستین بار این میوه در ورامین تولید و به بازار مصرف عرضه شد.

محمدرضا تیموری افزود: میوه فیسالیس بومی مناطق آمریکای جنوبی و ترکیبی از طعم میوه های توت فرنگی، گیلاس، کیوی و آناناس است که به دلیل طعم خوش و بی نظیرش در کشورهای اروپایی و آمریکایی طرفداران زیادی دارد.

وی تصریح کرد: هم اکنون این میوه در شش هزار متر مربع از گلخانه های ورامین زیر کشت قرار گرفته که در فصل زمستان کشت و در بهار برداشت می شود.

این تولیدکننده میوه فیسالیسی با اشاره به تولید اقتصادی این میوه گفت: بر اساس آمار جهانی، میوه فیسالیس در هر هکتار بین 22 تا 36 تن تولید می شود که هر 100 گرم آن در بازار به قیمت سه تا چهار هزار تومان به فروش می رسد.

وی با بیان این که، میوه فیسالیس به دلیل قرار گرفتن در لفاف کاغذی شکل فاقد هرگونه آلودگی و عوامل بیماری زا است، اظهار داشت: این میوه بدون نگهداری در یخچال بیش از 10 روز ماندگاری دارد و در صورت نگهداری در یخچال حدود 2 ماه مدت زمان ماندگاری این میوه نیز افزایش می یابد.

تیموری در گفت و گو با ایرنا به خواص درمانی این میوه اشاره کرد و گفت: این میوه یکی از غنی ترین منابع طبیعی آنتی اکسیدان ها و سرشار از ویتامین های A - E - C - P - F است و بدن انسان را در مقابل خنثی سازی رادیکال های آزاد که موجب بروز بیماری هایی همچون سرطان، سکته قلبی، پروستات، آسم و آلرژی می شود، حفاظت می کند.

وی با بیان این که، از میوه فسالیس در تهیه کرم های آرایشی نیز استفاده می شود تصریح کرد: همچنین مصرف این میوه تاثیر بسزایی در شادابی و طراوت پوست و تقویت قوای جنسی دارد.


 
انرژی آفتاب
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٢ : توسط : عبدالرضا صادقی
استفاده از انرژی خورشیدی توسط زنبورداران، مرغداران و عشایر

ابتکار استفاده از انرژی خورشیدی در بخش کشاورزی توسط بخش خصوصی عملیاتی و مورد استقبال قرار گرفته و 30 تا 80 درصد موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی را در پی داشته است،

خبرگزاری فارس: آغاز استفاده از انرژی خورشیدی توسط زنبورداران، مرغداران و عشایر

 خورشید یکی از منابع تامین انرژی رایگان، پاک و بدون اثرات زیست محیطی مخرب است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید