انرژی خورشیدی-آفتاب الکتریک

مطالب علمی&آموزشی-خبری-دینی-انرژی های نو-برق خورشیدی
 
سهم ایران از انرژی خورشید؟
ساعت ٧:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢۳ : توسط : عبدالرضا صادقی

سهم ایران از انرژی خورشیدی چقدر است؟

با وجود اینکه ایران از نظر جغرافیائی و آب و هوا. در بهترین وضعیت کره زمین قرار گرفته است اما متاسفانه بدلیل وجود نفت و گاز نسبتا ارزان. تا کنون دولت و ملت ایران به انرژی آفتاب که سر منشا همه انرژی ها است.بی توجه یا کم توجهی کرده اند. و انرژی با این اهمنیت را به فراموشی سپرده اند. در صورتیکه در ایران حد اقل دو کارخانه تولید صفحات تولید برق آفتابی سالهاست که با ظرفیت کم مشغول تولید پانلهای خورشیدی هستند.

لذا اگر هر خانوار ایرانی با تشویق و ترویج دولت. تنها 200 وات پانل خورشیدی را روی پشت بام خود نصب کند.روزانه برقی معادل 1500 وات از خورشید بصورت رایگان در اختیار دارد. که این میزان برق .معادل بیست در صد مصرف برق یک خانوار است. که به همین راحتی یک پنجم برق کشور را خود مردم میتوانند تولید کنند.

اگر وزارت نیرو و نفت روی این پروژه سرمایه گزاری کند و به مردم یارانه خرید لوازم برق خورشیدی. و آبگرمکن خورشیدی. بدهند ! در مدت زمان کوتاهی.کشور ما با این همه پتانسیل  .میتواند یکی از پیشرو ترین کشورهای جهان در زمینه استفاده از انرژیهای تجدید پذیر و پاک.باشد. مخصوصا در شهر های بزرگ مانند تهران.اصفهان .شیراز و .......که مردم از دود و ترافیک و بیماری های ناشی از آن خسته و بیمار شده اند. راهکار بسیار مناسبی به نظر میرسد. این در حالی است که ژاپن نیروگاههای هسته ای خود را به علت خطرات و آلودگی های اتمی جمع آوری میکند. و بجای آن از انرژی خورشید و باد و دریا و سد و ......استفاده میکند. منطقی بنظر میرسد که ایران که در سال بیشترین آفتاب(280 روز آفتابی) دارد. از انرژی اتمی با آن همه خطرات و تحریمها و...دست بردارد. و به سمت استفاده هر چه بیشتر از انرژیهای پاک روی آورد.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
اقتصاد مقاومتی و تعطیلات
ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢۱ : توسط : عبدالرضا صادقی

بدلیل تحریمها ی پیاپی وجنگ و رکود اقتصاد جهانی و تورم و تعطیلی بیش از حد و نامناسب. اقتصاد ایران در  دوران نقاهت به سر میبرد. برای برون رفت از این وضع باید تلاشهایمان را بیشتر کنیم. و نرخ بهره وری  را از نیم درصد به ده در صد جهانی برسانیم.و تعطیلی ها را کم کنیم. و با جهان هماهنگ کنیم.

اگر تعطیلی ها را به 72 روز در سال برسانیم. و  تعطیلات مناسبتی را به اول هفته منتقل کنیم.بخش اعظمی از مشکلات اقتصاد برطرف خواهد شد و بهره وری از نیم درصد به پنج درصد ارتقا میابد.  و درآمد سرانه بالا میرود و رونق اقتصادی چشمگیر خواهد شد.

1- آمار تعطیلی در ایران حدود 130 روز در سال است .که معادل یک سوم است.

2-تعطیلات در ایران با جهان هماهنگ نیست. عملا روز های دو شنبه و سه شنبه و چهار شنبه. یعنی سه روز در هفته تجار میتوانند با جهان ارتباط بر قرار کنند.!

3-در ایران یک نفر برای چهار نفر کار میکند.! ولی در کشور های پیشرفته .یکنفر برای 1/4 نفر کار میکند.

4-ساعات کار مفید در در ایران یک ساعت و چهار دقبقه در روز است.! اما در بعضی کشور ها تا 5 ساعت میرسد.!


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
ارز و تورم
ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٧ : توسط : عبدالرضا صادقی

مسئول گرانی ارز در ایران کیست؟

آیا گرانی ارز بعلت وارد نشدن دلار نفتی به کشور است؟

آیا دولت به علت کسری بودجه دلار گران میفروشد.؟

آیا تحریمهای نفتی و بانکی غرب علت اصلی گرانی ارز در ایران است؟

آیا جو روانی باعث هجوم برای خرید ارز. باعث گرانی آن میشود؟

آیا فعالیت هسته ای ایران باعث این همه مشکلات ارزی و اقتصادی برای ایران شده است؟

آیا شعار های سی وسه ساله مرگ بر آمریکا و اسرائیل. سبب این مشکلات است؟

آیا صدور انقلاب اسلامی باعث مشکلات است؟

آیا تورم انتظاری(33ساله)مردم باعث خرید بیشتر طلا و ارز در مواقع بحرانی میشود؟

آیا تورم به نسبت افزایش نرخ طلا و ارز در ایران بالا میرود؟

آیا ایران از نظر نرخ تورم در جهان اول است؟

آیا پائین بودن ارزش پول ملی نشانه اقتدار کشور است؟

علت اینکه طی 33 سال دلار از 7 تومان به 3000 تومان رسید چیست؟

آیا ریشه اقتصاد ایران ضعیف است یا سیاست خارجی؟

چرا کشور های منطقه که اکثرا از ما ضعیفتر بودند. همه از ما جلو ترند؟

آیا در رای گیری های بین المللی ما بیشتر از سه کشور دوست. داریم؟

چرا کلیه کشورهای جهان در تقابل با ما هستند.؟

چرا در کشور های اسلامی هم دوستی نداریم.مگر ما مسلمان نیستیم!؟

چرا کشور هائی مانند کره جنوبی و ترکیه....که نفت و گاز ندارند.بهتر از ما رشد کرده اند؟

آیا برنامه های سیاسی و اقتصادی و مذهبی ما نیاز به اصلاحات دارد؟

آیا اقتصاد ایران برای برون رفت از این مشکلات راهی دارد؟

لطفا افراد دلسوز و کاردان به این سئوال ها پاسخ دهند. تا انتقادات و پیشنهادات سازنده شما  باعث رفع این مشکلات شود.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
علل وقوع زلزله
ساعت ٧:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۱ : توسط : عبدالرضا صادقی

آیا علل وقوع زلزله گناهانی مانند شرک .ربا.دروغ.ریا.دزدی.تهمت.زنا.بدعت.کفر.بی نمازی. و ندادن زکات است.؟

 


پساز زلزله ویرانگر بم ، مهم ترین سوال عموم مردم ، این بود که چرا این اتفاق بزرگ رخداد؟ چه عوامل یا حکمتى مى تواند در چنین حادثه دهشتناکى موجود باشد؟! وآیا...؟

در جواب باید گفت که در آیات قرآن و روایات و ادعیه و همچنین در سیرهانبیاء و ائمه (علیه السلام) که بالاترین نوع بلا را چشیده و صبر نموده و تربیتشده اند، بهترین جواب ها و بالاترین تحلیل ها عرضه شده است .

در فرهنگ اسلامى ،گناه باعث بلاست و بلا، تذکر و هشدار خداى رحمان است که عده اى با مشاهده بازتابطبیعى اعمال زشت خود در عالم ، توبه کنند و بازگردند و خود را از ادامه مسیر هلاکتبار و نابود کننده گناه ، و از شقاوت ابدى برهانند. لذا بلایا، هشدارى از روى رحمتخداست و دعوتى عملى براى جامعه گناه آلوده است که دامنى بتکانند. بلازدگى عمومى ،جراحى تلخ جامعه آلوده و معلول گناه زدگى عمومى است .

بلاى خدا، تذکرى عمیق براىآن هایى است که گوش شنیدن نداشته اند، تا شاید با چشیدن بیدار گردند. بلا در معارفاهل بیت ، هدیه و نردبان ترقى براى مومن ، و کفاره و عامل پاک سازى براى گنهکاران ،کیفرى هشدار دهنده براى دیگران است.

قرآن براى موضع گیرى در برابر بلایا،دیدگاه خاص و راهى روشن و پر فایده ارایه مى دهد. این که در ارزیابى هایمان ، بلارا عامل گناه معرفى نماییم ، انتقاد خشم آلود قرآن را در بر دارد، زیرا قرآن ،انسان ها را به سوى بازگشت ، توبه و پندپذیرى در مقابل بلا دعوت مى کند. قرآن ، بلارا در سایه گناه مى داند و عامل هر گرفتارى را، گناه فرد گرفتار یا اطرافیان او مىداند و بس ! و توصیه مى نماید که با مشاهده بلا، تنها یقه گناه و گنهکاران رابگیرید.
در فرهنگ دینى ، مسبب حوادث طبیعى ، گنهکاران جامعه و همراهان و زمینهسازان آنها و راضیان به کار آن ها هستند. در فرهنگ قرآنى ؛ نظریه پردازان گناه ،قانون گذاران حمایت از گناه و ترویج دهندگان گناه و فساد، عامل تمامى بلایاىاقتصادى ، و فرهنگى و طبیعى معرفى مى گردند.

زلزله؛ همچون سیل ، گردباد،آتشفشان ، خشکسالى ، صاعقه ، بیمارى و...، یکى از حوادث طبیعى و قدیمى دنیاست. زلزله، همیشه بوده و خواهد بود؛ براى همه ؛ چه خوب و چه بد، چون یک قانون عمومىحاکم بر هستى است که حتى بعد از تمام شدن دنیا و در قیامت نیز از بزرگ ترین نشانههاى قیامت است :

یا ایها الناس اتقوا ربکم ان زلزلة الساعةلشى ء عظیم (حج ، 1)

پس نباید از وقوع یک قانون عمومى تعبیه شده در دلهستى تعجب نمود.


ادامه مطلب را مطالعه کنید