انرژی خورشیدی-آفتاب الکتریک

مطالب علمی&آموزشی-خبری-دینی-انرژی های نو-برق خورشیدی
 
نقش اقوام ایرانی در انتخاب روحانی
ساعت ۸:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢٤ : توسط : عبدالرضا صادقی

 

بالاترین میانگین آرای روحانی در دو استان سیستان‌ و بلوچستان و کردستان بوده به گونه ای که بیش از ۷۰ درصد آرا را در این دو استان به دست آورد. در حالی که در برخی از استان های پرجمعیت مانند خراسان رضوی و اصفهان از 45 درصد فراتر نرفت و حتی در تهران در مرز 51 درصد متوقف شد.
عصر ایران؛ امین فضلی* - نزدیک به دویست روز از انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری می گذرد. انتخابات  که در فضایی غیر قابل پیش بینی انجام شده بود به امید انجامید. دیگر احمدی نژاد رییس جمهور نیست. انتخابات تمام شده و روحانی رییس جمهور منتخب مردم بر اریکه نشسته است. شایسته است شش ماه پس از فرجام آن روزهای بیم و امید، به تبیین آرایش قومی فضای انتخاباتی بپردازیم. امر مهمی که در انفجار تحلیل های فردای انتخابات، گم شد و کمتر بدان پرداخته شد.

بی‌گمان اقوام متنوع ایرانی در انتخابات نقش بسیار مهمی ایفا کردند.

یادداشت حاضر می کوشد به دور از تعصب و دورتر از جنجال ها و تحلیل های عاطفی روزهای پس از انتخابات، به تبیین موضوع بپردازد. با این امید که در اتخاذ تصمیم های مناسب دولتمردان در سیاست گذاری های های قومی، موثر افتد.
 
در  تحلیل رفتار رای دهندگان به سه پرسش کلیدی باید پاسخ داد:

1) رفتار انتخاباتی مردم رفتاری اجتماعی است یا فردی؟
2) رفتار انتخاباتی مبتنی بر گرایش جناحی است یا مطالباتی و هویتی؟
3) رفتار مردم به تفکیک گروه های مختلف جنسی، صنفی، سیاسی و قومی و ... چگونه بوده است؟

پاسخ به این سوالات نیاز به آماری نسبتا دقیق مانند آرای زنان، گروه های فکری و اقشار مختلف و احزاب دارد. البته در شرایطی که احزاب قادر به ایفای نقش خود نیستند و در نبود آمار دقیق، تحلیل رفتار انتخاباتی و آنچه در واقعیت رخ داده بسیار دشوار می نماید لیکن بررسی آمار موجود این انتخابات از زوایای مختلف رسیدن به تحلیلی واقع بینانه را تا حدودی امکان پذیر می سازد.

انتخاب روحانی از نگاه تحلیلگران سیاسی

 پس از اتمام انتخابات شاهد آنالیزهای مختلفی از رفتار انتخاباتی مردم و چگونگی و چرایی این نتایج بودیم. در حالی که برخی از اصولگرایان این انتخاب را نتیجه حضور چندین کاندیدای اصولگرا و تشتت آرای بین جبهه اصولگرایی دانستند بعضی از تحلیلگران این پیروزی را ظفر قاطعانه اصلاح طلبان نامیدند.

ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
صادرات برق خورشیدی
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٢۳ : توسط : عبدالرضا صادقی

عربستان  و هند و امارات در  زمینه انرژی خورشیدی از ایران جلو افتادند.

دکتر مهدی بهادری‌نژاد، چهره‌ماندگار مهندسی مکانیک

ایران می‌تواند صادرکننده برق خورشیدی باشد

هر دانشجوی جوانی که برای خواندن مهندسی مکانیک وارد دانشگاه می‌شود، قبل از هر چیز می‌آموزد دست از خودسانسوری برداشته و ترس مسخره‌شدن به خاطر ایده‌های خنده‌دار را پشت در دانشگاه جای بگذارد.

 
 

این درس بزرگ را اگر آموختند، می شوند یک مهندس مکانیک خوب و اگر نیاموختند می شوند یک خیالپرداز شکاک که ایده هایشان را در یک دفتر قفل دار می نویسند و در گاوصندوق می گذارند تا سال ها بعد با حسرت آن دفتر را به کسی نشان بدهند و بگویند سال ها مشغول فکرکردن به این طرح بوده اند، اما کو حمایت دولت و بودجه و مدیر لایق و هزار بهانه دیگر و این طور خیال خودشان را راحت می کنند.

اما دکتر مهدی بهادری نژاد از آن دسته دانشجویان نبود. او از همان دوران دانشجویی و سال های ابتدایی تدریس در دانشگاه چهار چشمی به مردم دور و برش و مشکلات ریز و درشت زندگی آنها نگاه می کرد و مترصد فرصتی بود تا سوژه کار بعدیش را برای رفاه بیشتر مردم از بین خود آنها بیابد. سوژه هایی که گاهی توسط دیگران به سخره گرفته می شد و زمانی به کم اهمیت بودن متهم می گشت. این دکتر که جوانیش را با طراحی و ساخت نانوایی اتوماتیک برای پخت نان های سنتی نازک آغاز کرده بود، حالا یکی از آنهایی است که با حسرت بودجه های کلان برخی سازمان ها را که قرار است با کلی تاخیر و تبعات سیاسی و اقتصادی، انرژی این مملکت را تامین کنند، رصد می کند و از غفلت پیش آمده درباره انرژی خورشیدی افسوس می خورد. خورشیدی که فقط بهره برداری از یک درصد از آنچه از آن بر ایران می تابد می توان علاوه بر تامین کل نیاز کشور، منبعی برای صادرات هم باشد.

جام جم گفت وگویی با دکتر مهدی بهادری نژاد، استاد دانشکده مهندسی مکانیک و چهره ماندگار مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف، معاون پژوهشی اسبق فرهنگستان علوم، رئیس پیشین انجمن مهندسان مکانیک ایران و انجمن انرژی خورشیدی ایران و مهندس نمونه پایبند به حفظ محیط زیست ترتیب داده که حاوی نکاتی جذاب و خواندنی از زندگی کاری و گرفتاری های ذهنی یک مهندس مکانیک وفادار به سنت ها و محیط زیست پیرامونش است.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
آمریکا و جرائم فیس بوک
ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/۱٥ : توسط : عبدالرضا صادقی
 روزنامه واشینگتن تایمز درخبری اعلام کرد ممکن است پنتاگون، جوانانی را که تصویر شرم آور و در تضاد با ارزش های اجتماعی را در صفحات شخصی فیسبوک خود و توییتر بارگذاری کنند، تنبیه کند. این تنبیه شامل مطالب و یا تصاویر مغایر وظایف سازمانی و یا متضاد با منافع حکومت آمریکا نیز می شود .

به گزارش شفقنا، یکی از آخرین این تنبیه ها، مربوط به خانم لیندسی استون (تصویر خبر) است که با جیغ کشیدن در قبرستانی - که با نوشته ای خواستار سکوت و احترام به مردگان بود – از خود عکس گرفته و در فیسبوک جای داده بود . چندی بعد حکم اخراج وی از جایی که در آن کار می کرد صادر شد .

واشینگتن تایمز می نویسد یکی از مقامات ارشد پنتاگون به جوانانی که مست می کنند و تصاویر شرم آور در صفحات اجتماعی می گذارند، هشدار داده است که با این کار ممکن است فرصت های شغلی خود را از دست بدهند . ژنرال مارتین دمپسی گفته است جوانان باید مراقب باشند چه چیزی در اینترنت می گذارند چون خطای امروز باعث ناکامی فردا می شود .

ژنرال دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با ابراز نگرانی از وضعیت نسل فعلی آمریکا بخصوص نوجوانان ، گفته است جوانانی که در شبکه های اجتماعی تصاویر و مطالب خطرناک می گذارند باید نگران آینده، مخصوصاً پیداکردن شغل و یا ارتقاء رتبه خود باشند . او با اشاره به پرسنل وزارت دفاع آمریکا گفته است که مسائل مغایر با منافع پنتاگون نیز رصد شده و ممکن است باعث اخراج فرد خاطی شوند .

پنتاگون نیز مانند بسیاری از نهادهای دولتی و غیردولتی آمریکا با جاسوسی از صفحات شخصی افراد، ضمن کسب اطلاعات، در مسائل شخصی و عمومی کارکنان و دیگر مردم آمریکا سرک می کشندو از این اطلاعات برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند . این مطالب شامل افشای اطلاعات نظامی و یا نظراتی مخالف سیستم نیز می شود.

 
گزارش 100 روزه دولت
ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٩/٦ : توسط : عبدالرضا صادقی
در مرداد ماه، حقوق کارمندان 7500 میلیارد تومان بود و از این مبلغ تنها 2870 میلیارد تومان بیشتر در خزانه موجود نبود یعنی بیش از 4060 میلیارد تومان باید از بانکها قرض می گرفتیم که تنها فقط بتوانیم حقوق کارمندان را پرداخت کنیم.

عصر ایران - ویژه برنامه گزارش 100 روزه فعالیت دولت حسن روحانی رئیس جمهور از ساعت 21 و 30 دقیقه سه شنبه شب از شبکه یک آغاز شد.

مهمترین مطالب مطرح شده در این برنامه به این شرح است:

- پخش کلیپ شامل تصاویر مختلف از برنامه های روحانی از دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکنون .

- آغاز گفتگوی ویژه با رئیس جمهور

- در این مصاحبه تلویزیونی زنده سه مجری حضور دارند و سؤوالاتی را در حوزه های مختلف مطرح می کنند.

مهمترین سخنان رئیس جمهور در این مصاحبه:

اولین مشکل، نبود کالاهای اساسی

- نخستین روزهای بعد از انتخابات ، اولین مشکل ، مشکل شرایط کالاهای اساسی در کشور بود . من فکر می کردم  که  حداقل  انبارهای کشورهای از کالاهای اساسی  برای سه چهار ماه کافی باشد  ولی اینگونه نبود. این گزارش قبل از مراسم تحلیف به دستم رسید و آن حاکی از  کمبود کالاهای اساسی در کشور از جمله مشکل  کمبود گندم بود. همچنین در ان روزها  گزارشی بدستم رسید که فقط در یکی از استانهای کشور در سیلوها  برای 3 روز  مصرف مردم گندم موجود است.

خزانه خالی

- مسئله دوم بعد از شروع کار دولت در مرداد ماه اتفاق افتاد که من تعبیر خزانه خالی را در سخنرانی خود بکار بردم. 210 هزار میلیارد تومان سالانه باید در خزانه موجودی داشته باشیم به عبارتی ماهیانه 17 هزار و 500 میلیارد تومان باید دولت درآمد داشته باشد تا بتواند سالانه 210 هزار میلیارد تومان ذخیره کند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید