انرژی خورشیدی-آفتاب الکتریک

مطالب علمی&آموزشی-خبری-دینی-انرژی های نو-برق خورشیدی
 
اقسام مختلف پنل خورشیدی فوتو ولنائیک
ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٥/٢٩ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296

پنل های خورشیدی بر چند قسم است:

تولید انرژی الکتریکی از انرژی تابشی خورشید در تمامی انواع سلولهای خورشیدی بر پایه «اثر فتوولتاییک» می باشد که به طور خلاصه، از تحریک الکترونهای لایه ظرفیت یک نیمه‌هادی توسط فوتونهای نور و انتقال آنها از لایه ظرفیت به لایه هدایت انجام می‌پذیرد.


🌻انواع بسیار متنوعی از سلولهای خورشیدی به صورت تجاری یا در مراحل آزمایشگاهی وجود دارد که آنها را به شرح زیر می‌توان دسته‌بندی کرد:

 

 مونوکریستالی (Mono-Crystalline)

پلی کریستالی (Poly-Crystalline)

فیلم نازک (Thin Film)

پلیمری یا ارگانیک (Polymeric/Organic) 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
قرص تصفیه آب خورشیدی
ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٥/٢۸ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296
1

محققان آمریکایی وسیله بسیار کوچکی را ابداع کرده اند که ظرف چند دقیقه آب را تصفیه می کند.

 به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم،محققان دانشگاه استنفورد آمریکا وسیله بسیار کوچکی را در ابعاد یک سانتیمتر در دو سانتیمتر ابداع کرده اند که در واقع نصف اندازه یک تمبر است و قادر به از بین بردن آلودگی آب با سرعت بالا است.این وسیله کوچک که به قرص تصفیه آب معروف است، انرژی مورد نیاز خود را از تشعشعات خورشید تامین می کند.

این ابداع جدید می تواند وسیله ای برای تصفیه آب بدون بهره بردن از سایر سوخت ها باشد. برای مثال جایگزین روش جوشاندن آب یا استفاده از اشعه ماورا بنفش برای تصفیه آب است.

البته وسایل دیگری برای تصفیه آب وجود دارد که از تشعشعات خورشید استفاده می کنند اما فقط از اشعه ماوراء بنفش انرژی خود را تامین می کنند که این باعث می شود فرآیند تصفیه آب ساعت ها به طول انجامد این در حالی است که قرص تصفیه آب محققان دانشگاه استنفورد ظرف فقط چند دقیقه این کار را انجام می دهد.

به گفته محققان آمریکا، سهم اشعه ماورا بنفش در این وسیله 4 درصد از کل انرژی خورشیدی است. این قرص شیشه ای از مس و nanoflakes تشکیل شده است که nanoflakes باعث فعل و انفعال شیمیایی برای از بین بردن میکروب ها می شوند.

این وسیله منحصر به فرد ظرف مدت 20 دقیقه 99.999 باکتری ها را در 25 میلی لیتر آب از بین می برد.

نتیجه این تحقیق در نشریه Nature Nanotechnology منتشر شده است.


 
برپایی سومین نمایشگاه بین‌المللی «انرژی خورشیدی» در دانشگاه تهران
ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٥/۱۸ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296

سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی انرژی خورشیدی در روزهای ۱۵ و ۱۶ شهریور ماه امسال در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
به گزارش شفقنا به نقل از ایسنا، این کنفرانس با حضور بیش از ۵۰ مهمان خارجی و پروفسور اکبرزاده، رییس انجمن انرژی خورشیدی استرالیا بعنوان دبیر کنفرانس برگزار می‌شود.
این رویداد فرصتی مناسب جهت تبادل نظر اندیشمندان و متخصصان دانشگاهی و صنعتی داخلی و خارجی در زمینه انرژی خورشیدی است که بسترهای توسعه صنعت انرژی خورشیدی را به عنوان انرژی پاک با بهره‌مندی از تجربیات دیگر کشورها فراهم می آورد.
این کنفرانس شامل سخنرانی کلیدی، ارائه مقالات فارسی و انگلیسی برگزیده به دو صورت پوستر و شفاهی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی کاربردی است. همچنین نمایشگاه شرکت‌های فعال در راستای معرفی دستاوردهای تحقیق و توسعه ایران و جهان در سالن جانبی کنفرانس برگزار خواهد شد.
موضوعات مطرح شده در این کنفرانس شامل سیستم‌های فتوولتاییک، روشنایی خورشیدی، گردآورنده خورشیدی، ذخیره‌سازی حرارتی خورشیدی، برق حرارتی خورشیدی، ساختمان انرژی صفر شبکه، خنک کننده خورشیدی و تهویه مطبوع، استراتژی‌های انرژی خورشیدی و سیاست‌ها، معماری خورشیدی و یکپارچه‌سازی ساختمان، در دسترس بودن تابش خورشیدی و پیش بینی منابع، نرم‌افزارهای حرارت خورشیدی برای مصارف خانگی، صنعتی و تجاری است.
بر اساس اعلام دبیرخانه کنفرانس، آخرین مهلت ارسال مقالات ۲۵ مردادماه امسال است.
علاقه‌مندان می‌توانند جهت ارسال مقاله و شرکت در کنفرانس و کسب اطلاعات تکمیلی به وب‌سایت icese.ut.ac.ir مراجعه کنند.


 
بحران آب را جدی بگیریم
ساعت ٤:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٥/٦ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296

وزیر نیرو هشدار داد که "ناچاریم در میزان مصرف آب تجدید نظر کنیم" به گفته او زیرا "ادامه وضعیت موجود حیات انسان و ادامه تمدن ایرانی  را مورد تهدید قرار می‌دهد."

حمید چیت چیان که در نخستین کنفرانس ملی اقتصادی آب سخن می گفت، با اشاره به این‌که تفاوت قابل توجهی در دیدگاه ها و رویکردهای سازمان های مختلف، متفکران و صاحبنظران و مدیران مسئول در مورد اقتصاد آب وجود دارد، تاکید کرد: «لازم است با همگرایی در زمینه های نظری بتوانیم به یک برنامه مشترک ملی در خصوص آب و اقتصاد آب برسیم و آن را مبنای تصمیم گیری ها قرار دهیم.»

به گفته وزیر نیرو ناچاریم در میزان مصرف آب تجدید نظر کنیم، زیرا ادامه وضعیت موجود حیات انسان و ادامه تمدن ایرانی  را مورد تهدید قرار می‌دهد.

وی با انتقاد از قیمت کنونی آب در کشور اظهار کرد: «علامتی که قیمت کنونی آب به مردم میدهد این است که هرچه بیشتر میتوانید مصرف کنید! کسی انگیزه ای برای صرفه جویی ندارد.»

چیت‌چیان با اشاره به این‌که دو سوم ایران در منطقه خشک است، گفت: «متوسط بارندگی کاهش یافته که یک سوم متوسط جهان است؛ تغییر اقلیم موجب شده از نظر نوع شدت و مدت بارش کشور دچار تغییر جدی شود و موجب شده دمای هوا به طور متوسط در کشور دو درجه سانتی گرد افزایش یابد.»

وزیر نیرو با اشاره به فرهنگ اسلامی ایرانی مردم، افزود: «فرهنگ ما فرهنگ احترام به آب است و در هیچ دینی مثل دین اسلام به این صراحت به اسراف کنندگان هشدار داده نشده است. پس چرا به آن عمل نمیشود؟ به نظر من مهم‌ترین عامل قیمت آب است.»

به گفته این عضو دولت، تخصیص بهینه  ومدیریت درست منابع آب با سیاست های تبلیغی و تمنایی و بخشنامه امکان پذیر نیست و تا زمانی که آب با قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار نگیرد مدیرت قابل کنترل نیست.

چیت چیان با اشاره به این‌که "قیمت آب برای کشاورزی کمتر از یک بیستم یا 5 درصد قیمت واقعی است"، ادامه داد: «از سوی دیگر، محصولات تولیدی با قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری میشود، قیمتی که بسیار بالاتر از قیمت جهانی است.»

وی با اشاره به برنامه‌های انتقال آب در کشور، گفت: «برای تامین آب شرب مردم منابع موجود در محل کفایت نمی‌کند و ناچار به اجرای برنامه های انتقال آب با هزینه های بسیار بالا هستیم. اجرای چنین برنامه‌هایی مستلزم افزایش هزینه‌های سرمایه گذاری در صنعت آب است. این درحالی است که با گذشت ۴ ماه از سال هنوز اعتبارات عمرانی در اختیار قرار نگرفته است.»

ایران سال هاست که با بحران آب دست و پنجه نرم می کند. از زمستان سال گذشته بارها دستگاه های مسئول از احتمال وقوع تنش آبی در کشور خبر دادند.

وضعیت بحران آب باعث شده است که درگیری ها بر سر انتقال آب در مناطق مختلف کشور رخ دهد.

آخرین این درگیری ها در بلداجی رخ داد شهر در چهار محال بختیاری که مخالفان انتقاد آب آن با پلیس درگیر شدند.

برخی کارشناسان معتقدند ایران در آستانه آغاز جنگ بر سر آب قرار دارد.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
هواپیمای خورشیدی اینترنت رسان فیسبوک
ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٥/۳ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296

فیسبوک با موفقیت توانست هواپیمای بدون سرنشین خود را که با انرژی خورشیدی کار کرده و به مناطق دور دست اینترنت می‌رساند پس از دو سال مهندسی به پرواز در آورد.

این هواپیمای بدون سرنشین که Aquila  نام دارد  با موفقیت توانست اولین پرواز آزمایشی خود را پشت سر بگذارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا؛این هواپیما در حدود 96 دقیقه در آسمان ماند و خدمه آن از زمین همه چیز را از سیستم اتوماتیک خلبانی تا آیرودینامیک و امواج رادیویی را آزمایش کردند.

شرکت فیسبوک اعلام کرد چیزیکه این هواپیما را از دیگر هواپیماهای موجود متمایز می‌کند، کاربرد آن و هدفی است که دنبال می کند.

zGynB3TY7WqP


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
افزایش ۲ درجه‌ای دمای کشور با انتشار گازهای گلخانه‌ای
ساعت ٥:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٥/٢ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296

 

شهر > محیط زیست ایران - عباس ثابتی راد:
ایران با انتشار ۶۵۰ میلیون تن گاز گلخانه‌ای در هرسال رده دهمین کشور جهان را در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد.

براساس آمار منتشر شده در ترازنامه انرژی 8سال گذشته، سرانه انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشور از 6تن در سال 85به 7.36 تن به ازای هر ایرانی رسیده است. حالا در روزهای اوج گرمای هوا که شهرهای مختلف کشور را دربر گرفته خبر می‌رسد که یکی از دلایل این امر گازهای گلخانه‌ای است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اعلام اینکه افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای طی سال‌های گذشته باعث افزایش تقریبا 2درجه‌ای دما در کشور شده است به همشهری گفت: متأسفانه ایران، یکی از قربانیان اصلی تغییرات آب و هوایی است به‌نحوی که وجود جزایر گرمایی در بسیاری از شهرهای کشور به‌ویژه تهران غیرقابل انکار است.

علی محمد شاعری با اشاره به اینکه 3علت عمده افزایش تولید کربن در کشور وجود دارد، افزود: اول مصرف بی‌رویه سوخت‌های فسیلی که روزانه به 800میلیون لیتر می‌رسد و حدود 80درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای به این علت است. دومین عامل از نظر شاعری، وجود کارخانجات قدیمی و فرسوده و انرژی‌بر و سومین عامل هم روند کاهشی پوشش سطح جنگلی است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت که ما باید الگوهای توسعه در کشورمان را عوض کنیم و توجه اساسی به تغییر در روند توسعه داشته باشیم. ما باید در نخستین گام انرژی تجدید پذیر را جایگزین انرژی فسیلی کنیم. به گفته شاعری، روند تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان رو به افزایش است.

اما در کشور ما توجه به انرژی‌های نو بسیار کم است. علت اصلی هم ارزان بودن سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی است. هم اکنون تولید و مصرف انرژی‌های تجدیدپذیر در بسیاری از کشورهای پیشرفته به 10درصد رسیده است و برخی کشورها نیز تا 40درصد انرژی‌های تجدید‌پذیر را جایگزین انرژی‌های حاصل از سوخت‌های فسیلی کرده‌اند.

  • استفاده از انرژی‌های نو در شهرها

تلاش مدیریت شهری طی سال‌های گذشته در برخی‌ شهرهای کشور به‌ویژه در پایتخت باعث افزایش توجه به تولید انرژی از منابع تجدید پذیر و زیست توده شده است. تولید برق از زباله و احداث بوستان‌های انرژی پاک و استفاده از انرژی خورشیدی در فضاهای عمومی در تهران و برخی دیگر از شهرها روندی رو به رشد داشته است.

علی محمد شاعری با توجه به اقدامات برخی شهرهای کشور در کاهش تولید و انتشار کربن گفت: تلاش مدیریت شهری تهران و برخی شهرهای دیگر مانند شیراز، مشهد و ساری در این زمینه قابل توجه است، به‌ویژه اینکه این شهرها با استفاده از منابع زیست توده اقدام به تولید انرژی کرده‌اند و گام‌های خوبی در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برداشته‌اند. به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و محیط‌زیست با این همه میزان تولید و مصرف ‌انرژی‌های نو در کشورما بسیار کم است و به‌نظر می‌رسد علاوه بر اقدامات مدیریت شهری، نیاز به یک تغییر نگرش کلی و جدی در سطح ملی به این منظور داریم.

رئیس ستاد محیط‌زیست شهر تهران نیز با توجه به اقدامات زیست‌محیطی که در شهر‌تهران صورت گرفته است، از برنامه گسترده شهرداری تهران در این‌باره خبر داد. محمد مهدی گلمکانی احداث کارخانه‌های تولید انرژی از زباله در شهر تهران را گامی مهم در جهت استفاده شهرداری از منابع انرژی زیست توده دانست و گفت: تولید 3مگاوات ساعت برق در کارخانه هاضم آبعلی و همچنین تولید برق در کارخانه زباله سوز کهریزک تلاش جدی مدیریت شهری برای استفاده از منابع زیست توده و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است. به گفته وی هم اکنون بیش از 70درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی می‌کنند، از این‌رو هرگونه اقدام زیست‌محیطی در جهت کاهش آلودگی‌های محیطی در شهرها با مشارکت فعال شهروندان ممکن است.

به گفته گلمکانی طرح «شهر تازه» با محوریت 4 فعالیت عمده شامل، تنوع زیستی و طبیعت غنی، آب سالم و انرژی پاک، زمین پاک و هوای پاک با مشارکت شهروندان صورت خواهد گرفت. وی به طرح «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» اشاره کرد و گفت: در تلاش هستیم تا طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو را در کل تهران راه‌اندازی کنیم، تا علاوه بر فعالیت‌های ورزشی، میزان تولید و انتشار کربن در شهر تهران را کاهش دهیم. طرح «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» پویشی است جمعی که شهروندان را به استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی دعوت می‌کند.

  • رشد 21درصد در انتشار گازهای گلخانه‌ای

براساس ترازنامه انرژی که طی 8سال گذشته منتشر شده است، سرانه انتشار  دی اکسید کربن در کشور روندی رو به رشد داشته است. در سال 85سرانه انتشار دی اکسید کربن به ازای هر ایرانی سالانه 6تن بوده است.
این رقم 8سال بعد به7.36 تن رسیده است؛ یعنی ایران طی 8سال رشدی معادل 21درصد‌ در انتشار گازهای گلخانه‌ای داشته است.

جدول