انرژی خورشیدی-آفتاب الکتریک

مطالب علمی&آموزشی-خبری-دینی-انرژی های نو-برق خورشیدی
 
اوباما و مذاکره
ساعت ۸:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٠/٢٤ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296
روزنامه نیویورک تایمز مدعی شد، رئیس جمهور آمریکا در نامه‌ای به رهبر ایران، نگرانی و هراس خود را از تهدید ایران مبنی بر انسداد تنگه هرمز آشکار ساخته است.

 

 فارس -  روزنامه نیویورک تایمز از ارسال نامه توسط باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به رهبر ایران حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خبر داد.
 
به نوشته این نشریه آمریکایی، مضمون این نامه که متن آن هنوز منتشر نشده است،مربوط به هشدارهای ایران نسبت به انسداد تنگه هرمز است و اینکه این اقدام ایران می تواند اقتصاد جهانی بویژه غرب را با بحران روبرو کند.
 
این روزنامه اعلام کرد که مقامات حکومت آمریکا این نامه را از طریق کانال‌های امنیتی خود به ایران ارسال کرده‌اند و یادآور شده که این موضوع نشانگر عمق نگرانی آمریکا از افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز است.
 
هنوز هیچ یک از مقامات رسمی کشورمان وجود چنین نامه‌ای را تایید نکرده‌اند.
 
ناظران سیاسی بر این عقیده‌اند که در صورت درست بودن ادعای نیویورک تایمز مبنی بر ارسال چنین نامه‌ای از سوی اوباما، این اقدام بیش از هر چیز بیانگر اذعان غرب و سران کاخ سفید به توانایی ایران در انسداد تنگه هرمز و هراس از عملی شدن این تهدید است.
 
این در حالی است که مقامات کشورمان در گذشته و امروز بستن تنگه هرمز را واکنشی طبیعی و به حق از سوی ایران در قبال تهدیدات دشمنان می دانند و عواقب چنین اقدامی را متوجه کسانی می‌دانند که همواره خواسته‌اند ایران را با تهدید و زور به عقب نشینی از مواضع برحق‌اش وادارند.


این مانند زمانی است که ما جزیره مجنون و فاو را در جنگ با عراق فتح کرده بودیم و در موضع قدرت بودیم . و عریستان پیشنهاد مذاکره داد . وقبول کرد تمام خسارات جنگ را به ما بدهند. وما قبول نکردیم.! و هنوز هم خسارت نگرفته ایم است.

 

 


  ورود ناو آمریکایی و ناوچه‌های انگلیسی و فرانسوی به خلیج‌فارس
خبرگزاری فرانسه گزارش داد که ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» همراه با پنج کشتی جنگی دیگر از جمله یک ناو محافظ انگلیسی و یک شناور فرانسوی روز یکشنبه بدون حادثه از تنگه هرمز گذشتند و وارد خلیج‌فارس شدند.

به گزارش ایسنا،جان کربی، سخنگوی نیروی دریایی پنتاگون در ایمیلی به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: ناو یو.اس.اس. آبراهام لینکلن عبور منظم و عادی خود از تنگه هرمز را تکمیل کرد.
این سخنگو افزود: این عبور مطابق برنامه قبلی و بدون حادثه انجام شد. ناو لینکلن اولین ناو هواپیمابر آمریکااست که از اواخر ماه دسامبر به خلیج فارس وارد و جایگزین ناو یو .اس. اس. جان استنیس می‌شود. این ناو می‌تواند 80 هواپیما و هلی‌کوپتر را با خود حمل کند و توسط دو ناوشکن و یک رزم‌ناو همراهی می‌شود.
لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده است که بستن تنگه هرمز عبور از خط قرمز آمریکا خواهد بود.
وی روز شنبه در جمع 1700 دریانورد همراه ناو «یو.اس.اس. اینترپرایز» گفت: دو ناو از 11 ناو هواپیمابر ما در حال حاضر در منطقه به سر می‌برند. وی افزود: افزایش تنش‌ها در منطقه نشانگر اهمیت حضور ناوها برای تامین امنیت ملی آمریکاست.
وزیر دفاع آمریکا همچنین اعلام کرد که ناو هواپیمابر «یو. اس. اس. اینترپرایز» که حدود یک ماه دیگر راهی خاورمیانه خواهد شد، از تنگه هرمز عبور خواهد کرد. یک ناو هواپیمابر دیگر به نام یو. اس. اس .کارل وینسون نیز در منطقه حضور دارد.
پیش‌تر وزارت دفاع انگلیس اعلام کرده بود که یک ناو محافظ نیروی دریایی سلطنتی انگلیس و یک ناوچه فرانسوی از تنگه هرمز عبور کرده و به گروه ناوهای آمریکایی ملحق شده‌اند.
خبرگزاری فرانسه افزود: اگرچه ناوهای این کشورها اغلب در مانورهای نیروی دریایی آمریکا مشارکت دارند و گاهی بخشی از کاروان دریایی مشترک هستند، اما به نظر می‌رسد حضور نیروی دریایی انگلیس و فرانسه ارسال کننده پیامی برای ایران درباره تصمیم غرب برای باز نگه داشتن این تنگه است.
یک سخنگوی وزارت دفاع انگلیس ادعا کرد: ناوچه «اچ.ام.اس. آرگایل» و شناور فرانسوی به گروه ناوی آمریکا که از تنگه هرمز گذشت پیوستند تا بر تعهد خلل‌ناپذیر جامعه بین‌الملل برای حفظ حق عبور تحت حقوق بین الملل صحه گذارند.
وی گفت که انگلیس در این منطقه به عنوان بخشی از نقش پایدار ما در امنیت خلیج (فارس) حضوری دائمی دارد.