انرژی خورشیدی-آفتاب الکتریک

مطالب علمی&آموزشی-خبری-دینی-انرژی های نو-برق خورشیدی
 
نیروگاه حرارتی خورشیدی
ساعت ٦:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٥ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296

 

شرکت توزیع انرژی شمس نیروگاه انرژی خورشیدی “شمس ۱″ را این هفته در ابوظبی افتتاح می‌کند. این نیروگاه انرژی خورشیدی قادر به تولید ۱۰۰ مگاوات انرژی برق که انرژی مورد نیاز ۲۰۰ هزار خانه را تامین می‌کند، است. این نیروگاه با این میزان تولید انرژی از طریق انرژی نور خورشید باعث کاهش تولید ۱۷۵ هزار تن CO2 در هر سال می‌شود.

UAE-Biggest-Solar-Power-Station-In-The-World

 


 

اگرچه روز گذشته دو شرکت در کالیفرنیا پیشنهاد ساخت دو برج خورشیدی را دادند که تولید ۵۰۰ مگاوات برق و تامین انرژی ۲۰۰ هزار خانه را در پی خواهد داشت اما نیروگاه انرژی “شمس ۱″ همچنان عنوان بزرگترین مجتمع تولید انرژی خورشیدی را به خود اختصاص داده است.

ساخت و تکمیل این پروژه ۲ سال به طول انجامیده و ۶۰۰ میلیون دلار هزینه در بر داشته است. این نیروگاه که در واقع یک نیروگاه انرژی حرارتی خورشیدی است از ۲۵۸ هزار و ۴۸ آینه سهموی (پارابولیک) تشکیل شده که با جذب نور خورشید، حرارت ایجاد شده را به صورت سیال و از طریق لوله به یک مبدل حرارتی انتقال می‌یابند تا نهایتا این فرایند باعث ایجاد بخار شده و قدرت توربین‌های تولید برق را تامین کند.

Biggest-Solar-Power-Station-In-The-World

امارات متحده عربی در بخش انرژی به عنوان یکی از تولیدکنندگان نفت و گاز طبیعی شناخته می‌شود اما این بدان معنا نیست که این کشور نتواند بزرگترین مجتمع تولید انرژی خورشیدی را در دو سال تاسیس کند.