انرژی خورشیدی-آفتاب الکتریک

مطالب علمی&آموزشی-خبری-دینی-انرژی های نو-برق خورشیدی
 
روحانی و لغو تحریمها
ساعت ۸:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۳٠ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296

رویترز به نقل از یک دیپلمات ارشد غربی که نخواسته نامش فاش شود نوشت که کشورهای های غربی عضو 1+5 به حسن روحانی امیدوار اند چرا که روحانی برای عمل به وعده های انتخاباتی اش و نیز برای جلوگیری از افول محبوبیت خود در ماه های آتی نیازمند گشایشی نسبی در فضا و شرایط اقتصادی ایران و راهکار او برای این کار برداشته شدن بخشی از تحریم ها است.

این دیپلمات غربی می گوید احتمالا دولت روحانی به دلیل نگرانی از اوضاع و احوال منطقه و جلوگیری از کشیده شدن بحران هایی چون جنگ سوریه و اوضاع مصر به ایران، تمایل بیشتری خواهد داشت تا با غرب بر سر برنامه هسته ای کنار بیاید.

وی می افزاید دولت روحانی با شعار ترمیم اقتصاد ایران روی کار آمده و از این جهت در ماه های آتی تحت فشار خواهد بود.

این دیپلمات غربی می گوید :" ما دولت جدید ایران را با اقداماتش مورد قضاوت قرار خواهیم داد. انتخاب روحانی می تواند فرصت جدیدی باشد و ما انتظار داریم در لحن گفتگوی ایران شاهد تغییر باشیم."

وی  افزود: "روحانی علاقه خاصی به پرونده هسته‌ای دارد و آن را هم به خوبی می‌شناسد؛ چون برای کارش اهمیتی حیاتی دارد."

در هفته گذشته دیپلمات های گروه 1+5 اعلام کردند که این گروه مشتاقانه منتظر تیم جدید ایران برای ادامه مذاکرات هسته ای است .بنا به اعلام این دیپلمات غربی کشورهای 1+5 می خواهند پیش از برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک، گفتگوهای خود با تیم جدید مذاکره کننده ایران را از سربگیرند.


ما 2 گزینه پیش روی داریم: ادامه روند برخورد با ایران که تنها به جنگ سومی در خاورمیانه منتهی خواهد شد یا توسل به راهکار دیپلماتیک جدیدی که راهی برای خروج از بن بست بوجود آمده در مذاکرات باشد.

"گری سیک" از چهره های شناخته شده عرصه روابط بین الملل در آمریکا با انتشار متنی، نتانیاهو را به دروغگویی درباره ایران متهم کرد.

به گزارش عصر ایران، گری سیک استاد دانشگاه کلمبیا که بر موضوعات مربوط به خاورمیانه و به خصوص ایران فعالیت می‌کند در دوران ریاست جمهوری جرالد فورد، جیمی کارتر و رونالد ریگان از اعضای شورای امنیت ملی دولت آمریکا بود. او از سال ۱۹۹۳ مدیر پروژه خلیج ۲۰۰۰ در دانشگاه کلمبیاست. شهرت وی بخاطر ارائه نظریه October Surprise در قبال واقعه گروگانگیری ایران است.

سیک در این مقاله که در سایت شبکه "سی ان ان" منتشر شده؛ نوشت: نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو مرد زیرکی نیست. زمانی که هدفی را در ذهن خود دنبال می کند به مکاشفه و مبالغه برای به کرسی نشاندن حرف خود متوسل می شود. وی از روزی که پا به دنیای سیاست گذاشت نقش همان چوپان دروغگوی داستان های قدیمی را بازی کرد. هربار هم این سیاست وی موثر افتاده است. برخلاف چوپان دروغگوی داستان ها که با چند بار دروغ گفتن بی اعتبار شد؛ دروغ های آقای نتانیاهو هر بار و هربار موجی از همدردی و نگرانی را به همراه داشته است. آخرین مصداق این ادعا هم سخنان هفته گذشته وی در برنامه ای تلویزیونی است.

بیش از 20 سال پیش بود که بی بی (نام اختصاری نتانیاهو) به همه ما هشدار داد که اگر دست روی دست بگذاریم ایران تا 5 سال آتی به تسلیحات هسته ای دست پیدا خواهد کرد. هشدارهای آن زمان آقای نتانیاهو تنها یکی از تعیین بازه های زمانی 3 تا 5 سال برای دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای بود. از 1990 تاکنون تقریبا هر سال یکی از مقام های ارشد سیاسی، کارشناسان مسائل اطلاعاتی و یا تحلیل گران قابل اعتماد به ما هشدار داده اند که ایران در بازه زمانی 3 تا 5 سال آینده - در شرایطی که کسی جلوی فعالیت های آن را نگیرد - به بمب هسته ای دست خواهد یافت.

درک این ادعاها کار چندان سختی نیست. اسرائیل تنها در عرض چندسال به شکل مخفیانه توانست به تسلیحات هسته ای دست پیدا کند. البته تل آویو تنها مثال این داستان نیست. آفریقای جنوبی، هند و حتی پاکستان فقیر هم تنها در یک دهه به تسلیحات هسته ای دست پیدا کردند و یا برنامه نیل به آن را آغاز کرده و پیش بردند. به استناد بسیاری از برآوردهای اطلاعاتی، ایران در دهه 80 برنامه هسته ای خود را جرقه زد. به این ترتیب قریب به 30 سال از این برنامه می گذرد. البته باید خاطر نشان کنم که ریشه برنامه های هسته ای ایران به زمان سلطنت پهلوی ها باز می گردد.

ایران با پایگاه های صنعتی مترقی، دانشگاه های مهندسی رتبه دار در سطح بین المللی، جمعیت تحصیل کرده قابل توجه . دایره ای از دانشمندان هسته ای فارغ التحصیل غرب از سه دهه پیش برنامه هسته ای خود را آغاز کرد و این بازه زمانی بسیار بیشتر از زمان مورد نیاز برای دستیابی به تسلیحات هسته ای است. پس پرسش اینجاست که چرا ایران تا به امروز این تاسیسات را در اختیار ندارد؟ تنها یک پاسخ قانع کننده مبتنی بر تحقیقات سرویس های اطلاعاتی امریکا وجود دارد: رهبران ایران تصمیمی برای ساخت بمب ندارند. آنها تاسیسات هسته ای مورد نیاز برای ساخت بمب را در اختیار دارند اما هنوز تصمیمی برای هسته ای شدن نگرفته اند.

نتانیاهو در برنامه تلویزیونی اخیر خود به این حقیقت کوچکترین اشاره ای نکرد. یکشنبه گذشته وی در شیوه ای تکراری تاکید کرد تمام مشکلاتی که اسرائیل و امریکا در خاورمیانه دارند در شرایطی که رژیم تندرو ایران به تسلیحات هسته ای دست یابد ، ناچیز به حساب خواهد آمد. وی تاکید کرد که دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای می تواند تغییری فلاکت بار در معادلات جهانی برای امریکا و دیگران باشد.

اما نسخه آقای نتانیاهو برای مهار ایران چه بود؟ امریکا باید بر حجم تحریم های ایران افزوده و به ایران خاظرنشان کند که این تحریم ها پایان راه نخواهد بود. در شرایطی که تحریم ها ره به جایی نبرد ایرانی ها باید نسبت به دست به سلاح شدن امریکا مطمن باشند. تنها در این شرایط است که گوش ایران بدهکار خواهد بود.

10 سال پیش بود که نتانیاهو با حضور در کنگره امریکا به تبیین تهدید صدام حسین برای منطقه پرداخته و راهکارهایی برای مهار خطر وی پیشنهاد داد. در آن زمان وی به اعضای کنگره اطمینان داد که تمامی نشانه ها دال بر این است که صدام حسین به دنبال تسلیحات کشتار جمعی از جمله تسلیحات هسته ای است: صدام هر زمان که بتواند؛ دولتش را به توان هسته ای و تسلیحات هسته ای مجهز خواهد کرد. وی در مقام توصیه به امریکایی ها گفته بود: اگر بتوانید دولت صدام حسین را ریشه کن کنید به شما ضمانت می دهم که این حرکت طنین مثبت بسیاری در منطقه خواهد داشت.

همزمان سخنان اخیر آقای نتانیاهو جمعی از مقام های سیاسی سابق امریکا از جمله خود من در نامه ای به اوباما خواهان نگاهی متفاوت به ایران و مذاکره با این کشور شدیم. در بخش هایی از این نامه امده است:

"پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران فرصت طلایی برای ازسرگیری تلاش های دیپلماتیک در راستای پایان دادن به بن بست در پرونده هسته ای ایران است. به شما توصیه می کنیم که به محض آغاز به کار دولت جدید در ایران تلاش های خود را برای گفتگو و مذاکره دو یا چندجانبه با تهران آغاز کنید. دیپلماسی تنها زمانی موفق خواهد شد که ما حاضر به تخفیف تحریم ها و دیگر فشارهای وارد شده بر ایران در ازای همکاری این کشور باشیم. "

قریب به 90 نماینده کنگره که بسیاری از آنها جمهوری خواه هستند نیز در نامه ای دیگر به آقای اوباما از وی خواستند که از فرصت بوجود آمده برای توسل به دیپلماسی در پرونده هسته ای ایران پس از پیروزی حسن روحانی کمال استفاده را بکند.

زمان حساسی فرارسیده است. کمتر از 3 هفته دیگر رئیس جمهور جدید ایران سوگند یاد خواهد کرد. ما دو گزینه پیش روی داریم: ادامه روند برخورد با ایران که تنها به جنگ سومی در خاورمیانه منتهی خواهد شد یا توسل به راهکار دیپلماتیک جدیدی که راهی برای خروج از بن بست بوجود آمده در مذاکرات باشد. تضمینی وجود ندارد که دیپلماسی در این پرونده صد در صد به نتیجه برسد. اما ناکامی در امتحان کردن این گزینه بی شک شکست به حساب می آید.