انرژی خورشیدی-آفتاب الکتریک

مطالب علمی&آموزشی-خبری-دینی-انرژی های نو-برق خورشیدی
 
 
ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱٢/۱۸ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296

خداوند در قران میفرماید: هرگاه به اختلاف افتادید .موضوع را با قران مطابقت دهید.مشکلتان حل میشود./
عصر ایران - به تازگی سفیر جدید عربستان سعودی در تهران ضمن دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور استوارنامه خود را تسلیم وی کرد تا بتواند فعالیت رسمی خود را در این سمت آغاز کند.

می توان گفت این نخستین دیدار سطح بالا میان مقامات رسمی دو کشور ایران و عربستان سعودی از زمان آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی تاکنون است.

دو کشور در 6 سال اخیر روابطی به شدت تیره ای را تجربه کرده اند اما به نظر می رسد تحولات چند ماه اخیر در عربستان سعودی و ایران ، راه را برای بهبود روابط تهران - ریاض بگشاید.
روحانی در دیدار سفیر جدید عربستان سعودی گفت: تعامل و همکاری تهران و ریاض بی‌تردید می‌تواند برای ثبات و امنیت کل منطقه مفید باشد.

در این میان یکی از مهمترین زمینه های همکاری میان دو کشور مبارزه با افراط گرایی و تندروی است.

عربستان سعودی گرچه خود یکی از شارژ کننده های مستقیم و غیرمستقیم گروه های افراطی و تندرو در منطقه به شمار می رود ما در مواردی درگیر تعارض نیز هست.

شبکه القاعده نیز در مرکزیت و شاخه های مختلف اش در مناطق مختلف جهان نیز فعالیت هایی را انجام می دهد که در برخی شاخه ها با منافع ریاض همسو و در برخی مناطق دیگر در تضاد است.

به عنوان مثال، هم اکنون فعالیت های القاعده در سوریه و عراق، کاملا همسو با منافع عربستان سعودی است به همین دلیل ریاض به شدت از این فعالیت ها حمایت های رسمی و غیررسمی، علنی و غیرعلنی و مستقیم و غیرمستقیم دارد.

از سوی دیگر فعالیت های القاعده در داخل عربستان سعودی، کشور های جنوب خلیج فارس، اردن و شمال غربی آفریقا به ویژه کشور مراکش، کاملا در تضاد با منافع ریاض است.

به همین دلیل، عربستان سعودی  از سال ها پیش سعی می کند ضمن حفظ ارتباط با القاعده و گروه های تندرو در منطقه، برنامه های گسترده ای در بخش های امنیتی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برای مقابله با تندروهای برنامه ریزی و اجرا می کند که در این زمینه باید گفت عربستان سعودی در مقابله با فعالیت های داخلی القاعده موفق بوده است.

برنامه های القاعده نیز در سال های اخیر در عربستان سعودی شامل اقداماتی از جمله ترور مقامات ارشد، انفجار مراکز دولتی و نظامی و حمله به مراکز اقتصادی و سفارتخانه های خارجی نیز بوده است.

مسوولیت برخورد با القاعده در داخل عربستان سعودی نیز به عنوان یکی از پرونده های مهم در حوزه مسؤولیت شاهزاده محمد وزیر کشور این کشور بوده و هست. شاهزاده محمد از سال 1999 تا 2012 قائم مقام وزیر کشور و از سال 2012 به دنبال مرگ ولیعهد و وزیر کشور وقت، به عنوان وزیر کشور فعالیت های خود را ادامه داد.در سال های 1999 تا 2012 پدرش یعنی نایف مسؤولیت وزارت کشور را برعهده داشت.

براساس خبرهای غیررسمی اما موثق، که در شماری از رسانه های معتبر غربی منتشر شده عربستان سعودی در ماه های اخیر شاهد تغییر و تحولاتی در واگذاری مسؤولیت پرونده های حساس سیاست خارجی بوده است.

براساس این تغییرات، مهمترین پرونده سیاست خارجی عربستان سعودی یعنی روابط با واشنگتن از دست شاهزاده بندر بن سلطان رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی خارج و در اختیار شاهزاده نایف وزیر کشور قرار گرفته است. دیگر پرونده مهم منطقه ای ریاض یعنی بحران سوریه نیز چنین سرنوشتی پیدا کرده است.

وزیر کشور همان فردی است که نزدیک به 15 سال پرونده تعامل با تهدیدات داخلی القاعده و دیگر گروههای تندرو را در کارنامه خود دارد.

کادر رهبری عربستان علاوه بر پرونده روابط با واشنگتن، پرونده سوریه را نیز به وزیر کشور سپرده اند. به همین دلیل سیاست های ریاض در برابر موضوع سوریه در چند ماه اخیر شاهد تحولات اساسی و مبنایی بوده است.

عربستان سعودی که تاکنون در برابر اعزام ها به سوریه برای حضور در گروه های تندرو و جنگ با نیروهای حکومت بشار اسد رئیس جمهور این کشور به تشویق آنها اقدام می کرد و به لحاظ مالی و تسلیحاتی و دیپلماتیک از جنگجویان مخالف اسد در سوریه حمایت های متنوعی را انجام می داد اخیراً سیاست های جدیدی را در پیش گرفته است.

از جمله اینکه می توان به دو اتفاق جدید در عربستان سعودی به عنوان نشانه ای از تغییر موضع این کشور در برابر سوریه اشاره کرد. نخست اعلام جرم علیه شهروندان سعودی که خارج از مرزهای این کشور می جنگند و دوم تغییر لحن و گفتمان روحانیون سعودی در توقف تشویق به اعزام به جنگ به سوریه و هشدار درباره عضویت و فعالیت در القاعده.

این دو اتفاق به خوبی نشان می دهد پرونده سوریه نیز در اختیار وزیر کشور است.

احساس خطر ریاض از فعالیت های بعدی تندروها و افراط گرایان فعال در سوریه و تاثیرات بعدی آنها بر منطقه و عربستان سعودی یکی از مهم ترین دلایل تغییر سیاست این کشور است.

مجموع این تحولات نشان می دهد دو کشور عربستان سعودی می توانند در کنار اختلاف نظر شدید در موضوعات مختلف، مبارزه با افراط گرایی و تندروی را به عنوان بابی برای ورود به همکاری های مشترک میان دو طرف برگزینند و از این طریق، به دنبال اعتمادسازی باشند.


 

عربستان اخوان‌المسلمین را تروریستی خواند

عربستان سعودی اخوان‌المسلمین و چند گروه دیگر اسلام‌گرا از جمله، داعش و جبهه النصره را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. عربستان همچنین به آن دسته از شهروندان خود که با این گروه‌ها همکاری می‌کنند هشدار داد.

عربستان سعودی روز جمعه (۸ مارس/ ۱۶ اسفند) حزب اخوان‌‌المسلمین و گروه‌های جهادی را در لیست "سازمان‌های تروریستی" خود قرار داد.

در فهرست وزارت کشور عربستان سعودی علاوه بر اخوان‌المسلمین نام دو گروه "دولت اسلامی عراق و شام" موسوم به "داعش" و "جبهه النصره" نیز دیده می‌شود. همچنین "حزب‌الله عربستان سعودی" و شورشیان شیعه‌مذهب حوثی یمن نیز در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته‌اند.

بر پایه گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات عربستان سعودی گفته‌اند هر کس که به این سازمان‌ها کمک "اخلاقی یا مالی" بکند یا با آنها "همدردی نشان دهد" یا برای آنها "در رسانه‌ها یا شبکه‌های اجتماعی تبلیغ" کند با پیگرد قضایی روبرو خواهد شد.

به علاوه، دولت پادشاهی عربستان سعودی به آن دسته از شهروندان خود که در خارج از کشور در جنگ شرکت می‌کنند نیز التیماتوم داده است که دو هفته وقت دارند به کشور بازگردند.

دولت ریاض از شورشیان مسلحی که علیه بشار اسد، رئیس جمهور سوریه می‌جنگند جانبداری می‌کند و این هشدار قبل از همه متوجه آن دسته از شهروندان سعودی است که در سوریه برای گروه‌های داعش (ISIL) و جبهه النصره می‌جنگند.

دولت ریاض در ماه فوریه اعلام کرده بود که جنگجویان یادشده با ۳ تا ۲۰ سال مجازات زندان روبرو خواهند شد.

وزارت کشور عربستان هم‌زمان اعلام کرد، فعالیت‌های "ناپسند سیاسی" در انظار عمومی یا در اینترنت ممنوع است. کسانی که در تظاهراتی مربوط به فعالیت‌های نامبرده شرکت کنند یا کسانی که فراخوان به برپایی این تجمعات یا تظاهرات اعتراضی می‌دهند با مجازات زندان مواجه خواهند شد.

واکنش شدید به حمایت قطر از اخوان‌المسلمین

قرار دادن این گرو‌ه‌های اسلام‌گرا در فهرست گروه‌های تروریستی به دنبال واکنش شدید عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی به آنچه که دخالت قطر در امور داخلی خود خوانده‌اند صورت می‌گیرد.

این سه کشور روز چهارشنبه (۵ مارس/ ۱۴ اسفند) در اقدامی مشترک و اعتراضی سفرای خود را از دوحه، پایتخت قطر فراخواندند. این اقدام در واکنش به پشتیبانی قطر از حزب اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین در مصر صورت می‌گیرد. (بیشتر بخوانید: احتمال تحریم هوایی قطر توسط عربستان، امارات و بحرین)

قطر از اخوان‌المسلمین جانبداری می‌کند، اما ریاض، ابوظبی و منامه هم از نظر سیاسی و هم از نظر مالی از دولت جدید مصر پشتیبانی می‌کنند.

دولت جدید مصر بعد از سقوط محمد مرسی‌، رئیس جمهور پیشین مصر به قدرت رسید. مرسی که از حزب اخوان‌المسلمین بود با اقدام ارتش مصر سرنگون و زندانی شد.