انرژی خورشیدی-آفتاب الکتریک

مطالب علمی&آموزشی-خبری-دینی-انرژی های نو-برق خورشیدی
 
انرژی خورشید و کشاورزی
ساعت ٤:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٤ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296

جایگاه انرژی خورشیدی در بخش کشاورزی

خورشید یکی از منابع تامین انرژی رایگان، پاک و بدون اثرات زیست محیطی مخرب است که از دیر باز مورد توجه بشر بوده است، طبق نظر دانشمندان انرژی سه روز تابش خورشید به زمین ‌برابر با تمامی ‌انرژی ناشی از احتراق کل سوختهای ‌فسیلی در دل زمین است و انرژی حاصل از تابش 40 روزه خورشید می‌تواند انرژی مورد نیاز یک قرن را ذخیره کند.
به گزارش فارس، در دنیای امروز رقابت برای استفاده از این انرژی پاک و ارزان از مدتها پیش شروع شده است و در کشور ما هم با آغاز هدفمندی یارانه‌ها استفاده از آن شدت بیشتری گرفته است، البته شرایط جغرافیایی کشور ما طوری است که استفاده از این نوع انرژی را راحت‌تر کرده است. ‏
کشور ما در منطقه‌ای از کره زمین واقع شده است که به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین نقاط جهان در بالاترین رده‌ قرار دارد به طوری که میزان تابش خورشید در ایران بین 1800 تا 2200 کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین زده شده است که بالاتر از میزان متوسط جهانی است و متوسط سالانه بیش از 280 روزآفتابی گزارش شده است. این شرایط امکان استفاده مطلوب از انرژی خورشیدی را در کشور بیشتر کرده است.
بر این اساس تمایل به استفاده از انرژی خورشیدی با اجرای هدفمندی یارانه‌ها در کشور شدت بیشتری یافته است و تولیدکنندگان زیادی برای کاهش اثرات افزایش قیمت سوخت و کاهش قیمت تمام شده و افزایش بهره‌وری اقدام به استفاده از این انرژی پاک در تولیدی‌های خود می‌کنند.
در این زمینه رئیس هیأت مدیره شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با تشریح برنامه‌های توسعه انرژی خورشیدی درخصوص هدفمندی یارانه‌ها از نصب 20 هزار آبگرمکن‌ خورشیدی در سراسر کشور و ایجاد 20 کارخانه ساخت تجهیزات خبر می‌دهد.
حمدالله محمدنژاد اظهار می‌دارد: در مورد سیستم‌های خورشیدی در شرکت بهینه‌سازی تلاش گسترده‌ای داریم، چنانکه تا الان بیش از 20 هزار آبگرمکن خورشیدی در نقاط مختلف کشور برای تأمین آب گرم نصب کرده‌ایم و تلاش کرده‌ایم به خصوص در کلان شهرها با توجه به مصرف بالا درخصوص هدفمند کردن یارانه‌ها فعالیت‌های خود را گسترش دهیم.
وی افزود: در تهران از ساختمان‌های بزرگ و پرمصرف وزارت نفت شروع کرده‌ایم و در 50 ساختمان بزرگ و پرمصرف وزارت نفت کلکتورهای خورشیدی را نصب می‌کنیم.
رئیس هیأت مدیره شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اضافه می‌کند: شرکت بهینه‌سازی با تمهیداتی که به عمل آورد و اعتباراتی که از محل تبصره اختصاص داد، کمک کرد تکنولوژی این کلکتورها در کشور ایجاد شود. چنانکه در حال حاضر بیش از 20 کارخانه در سطح کشور تجهیزات مربوطه به سیستم‌های خورشیدی را تولید می‌کنند.
وی تصریح کرد: حدود 85 تا 90 درصد این تجهیزات ساخت داخل است و فقط قسمت رفلکتور است که از خارج، وارد می‌شود و از نظر ارزشی 10 تا 15 درصد قیمت تمام شده را تشکیل می‌دهد، اگرچه تلاش می‌کنیم تا این بخش را هم در داخل تولید کنیم.
محمدنژاد تأکید می‌کند: امکانات لازم فراهم است و تصور می‌کنیم مردم با توجه به اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها، استقبال خوبی از این طرح خواهند داشت.
اگر چه تاکنون خبرهایی از استفاده انرژی خورشیدی در روستاها برای گرم کردن آب مصرفی بود، اما این بار مرغداری‌های قزوین با استفاده از این روش تا 30 درصد مصرف سوخت خود را پایین آورده‌اند، علاوه بر این، همچنین سازمان امور عشایر از این روش برای تامین سوخت جامعه عشایر استفاده می‌کند و اخیرا اتحادیه زنبورداران هم طرحی را ارائه کرده است که از این به بعد سوخت مورد نیازشان از انرژی خورشیدی تامین شود.
هرچند دولت تاکنون تسهیلات و امکانات خاصی در این زمینه نداشته است، اما پیشگامی تولید کنندگان در استفاده از انرژی خورشیدی این موضوع را به یاد دولت انداخت که سرمایه‌گذاری در این بخش می‌تواند اجرای هدفمندی یارانه‌ها را تسهیل کند و موازنه افزایش قیمت سوخت و کاهش قیمت تمام شده را برقرار کند.
مجریان این طرح می‌گویند: به رغم پرداخت 40 درصدی هزینه طرح توسط دولت، اما همچنان مشکلات تامین نقدینگی وجود دارد که دولت با جلساتی که برگزار می‌کند به دنبال تعریف بسته حمایتی جدید و ارائه تسهیلات به اجرا کنندگان این طرح است.
در این میان بسیاری تولید کنندگان منتظر نبوده و هم اکنون تعداد دو مرغداری در قزوین و چهار مرغداری در شمال کشور و خانوارهای استان سیستان و بلوچستان و تهران و سبزوار نسبت به این کار اقدام کرده‌اند.

استان قزوین از پیشتازان استفاده از انرژی خوشیدی در مرغداری‌ها است.
محمدرضا صفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین می‌گوید: طبق پیگیری‌هایی که از سوی وزیر جهاد کشاورزی انجام می‌شود، به دنبال تصویب بسته حمایتی در باره استفاده از انرژی خورشید در بخش کشاورزی هستیم در این خصوص وزارت نفت، وزارت جهادکشاورزی و سازمان بهینه سازی سوخت جلساتی داشته‌اند، اما چیزی که مشخص است 40 درصد تجهیزات انرژی خورشید را دولت پرداخت می‌کند و در صدد هستیم تا برای 60 درصد باقیمانده هم با تسهیلات مدت‌دار در اختیار کشاورزان قرار گیرد.
صفری با بیان اینکه استفاده از انرژی خورشیدی در یک مرغداری 50 هزار قطعه‌ای تا 200 هزار لیتر مصرف سوخت را کاهش می‌دهد، می‌گوید:کل نیاز سوخت استان قزوین در بخش کشاورزی 40 میلیون لیتر در ماه است که با استفاده از انرژی خورشیدی که فعلا به کار گرفته شده است، 12 هزار لیتر در ماه صرفه جویی خواهد شد.
علی اسکویی مدیر تولید یک مرغداری در قزوین در مورد هدف خود از استفاده انرژی خورشیدی می‌گوید: انرژی خورشیدی پاک، ارزان و خدادادی است و اصلا بی‌منت و بی‌پایان است، رایگان و در دسترس، امن و بی‌خطر بوده و مهم‌تر از همه هیچ ریسکی ندارد و در هر زمانی که لازم باشد، وجود دارد.
وی افزود: استفاده از انرژی پاک و خدادادی موجب پایداری در دریافت انرژی می‌شود و ضریب اطمینان تولید را افزایش می‌دهد، به طوری که یک تولید‌کننده از انرژی تولیدی خود مطمئن است و این در تولید نقش بسیار موثری دارد زیرا جلوی نوسان هزینه و تولید را می‌گیرد و به زبان ساده سود تولیدی‌اش تضمین است. ‏
اسکویی که در حال حاضر دو واحد مرغداری خود در استان قزوین را به انرژی خورشیدی تجهیز کرده است، می‌گوید: یک واحد 50 هزار قطعه‌ای با 17 میلیون تومان به راحتی به تجهیزات استفاده از انرژی خورشید تجهیز می‌شود که 40 درصد آن را طبق قرارداد مدیریت بهینه‌سازی سوخت پرداخت می‌کند و فقط 60 درصد قیمت یعنی حدود 10 میلیون تومان آنرا مرغداری‌ها پرداخت می‌کنند.
اسکویی‌ می‌گوید: استفاده از انرژی خورشیدی به طور میانگین 30 درصد در کاهش مصرف سوخت مرغداری‌ها موثر است و مبلغی که برای خرید این دستگاه های مربوطه‌ هزینه می‌شود در 2.5 تا 3 سال با صرفه‌جویی حاصل از سوخت برگشت داده می‌شود.
وی می‌افزاید: با استفاده از این سیستم در هر واحد مرغداری سالانه 40 هزار لیتر مصرف سوخت کاهش پیدا می‌کند که ارزش بهای آن با گازوئیل 150 تومانی، 6 میلیون تومان در سال در هر واحد مرغداری است.‏
نامبرده در این زمینه که چرا با وجود حمایت دولت هنوز استفاده‌کنندگان از این انرژی پاک خداوندی رشد مناسبی ندارد، می‌گوید: کمبود نقدینگی مهمترین مشکل است، زیرا با اینکه دولت 40 درصد هزینه را قبول می‌کند، اما برخی مرغداران قادر به پرداخت 10 میلیون تومان لازم برای هر واحد مرغداری نیستند. ‏وی ادامه می‌دهد: این ایده سال‌ها در ذهن خودم بود و قبل از اینکه دولت اعلام کند 40 درصد اجرای این طرح را پرداخت می‌کند، اقدام به اجرای این طرح کردم.
ظرفیت بی‌پایان انرژی خورشیدی که میلیاردها سال است جهان هستی را از انرژی بی‌دریغ خود بهره‌مند می‌سازد، تولیدکنندگان عسل را هم بر آن داشته است که به جای التماس به خلق خدا برای گرم کردن زنبورهایی که همواره در طول شبانه‌روز مدام در فعالیتند، از انرژی بی‌منت خداوندی استفاده کنند.
رئیس اتحادیه زنبورداران کشور با بیان اینکه همسو با قانون هدفمندی یارانه‌ها و برای کاهش اثرات افزایش قیمت سوخت، طرح‌ کاهش سوخت و افزایش بهره‌وری را ارائه داده‌اند، می‌گوید: طرح استفاده از انرژی خورشیدی در چادرهای پرورش عسل می‌تواند باعث 80 درصد کاهش مصرف انرژی شود. ‏
عفت رئیسی می‌افزاید: انرژی خورشیدی برای یک زنبوردار فوق‌العاده مهم است، زیرا از آنجایی که زنبورستان‌ها در مناطق کوهستانی قرار دارد و راه‌های دسترسی به آنها هم مشکلات تردد دارد، هزینه انتقال سوخت بالاست، از سوی دیگر قیمت این سوخت ارزان است و قیمت تمام شده را پایین می‌آورد، مهمتر از همه گرمای به موقع در زمستان برای زنبورها مهم است و با کوچکترین تنش سرما از بین می‌روند که استفاده از انرژی خورشید این مشکل را بر طرف خواهد کرد. ‏همچنین مصطفی احمدیان کارشناس امور عشایر می‌گوید: این جامعه مدام در حال حرکت است و ثابت کردن منابع انرژی آنها سخت است، اما در این میان استفاده از انرژی خورشیدی نه فقط امکان استفاده از انرژی پاک و ارزان را برای آنها میسر می‌سازد، بلکه شرایطی را فراهم می‌سازد تا آنها هر زمان که محموله کوچ خود را برای اسکان موقت در نظر می‌گیرند پنل‌های خورشیدی را پهن کنند و فوتون‌های خورشیدی را به سمت خود سرازیر کنند و این یعنی انرژی در دسترس و آسان.‏
وی می‌گوید: سازمان امور عشایر در این خصوص عشایر سبزوار، تهران و سیستان و بلوچستان را به این سامانه تجهیز کرده و قرار است امکان استفاده از انرژی خورشیدی برای تمامی عشایر کشور را فراهم سازد.
وی افزود: حدود 213 هزار خانوار با جمعیت حدود یک میلیون و 200 هزار نفر زندگی می‌کنند که استفاده از انرژی خورشیدی علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف موجب در دسترس بودن این انرژی خواهد بود. ‏به هر حال مزایای فراوان استفاده از انرژی خورشیدی بر کسی پوشیده نیست.
از سوی دیگر باید در نظر بگیریم که سوخت فسیلی کشور ما طبق نظر دانشمندان 30 تا 40 سال مهمان ما خواهد بود اگرچه طرح استفاده از انرژی خورشیدی الان به عنوان علاج واقعه و به همان گستردگی محدود است اما باید با چشم ‌انداز گسترده‌ و با پیش‌بینی تمامی مسائل بعد از پایان سوخت فسیلی طرحی ملی و متناسب که بتواند به مشکلات آن زمان فائق آمد، ریخته شود، اگر امروز تولید کنندگان طرح استفاده از انرژی خورشیدی را یاد دولت و تصمیم‌گیران می‌اندازند، اما این وظیفه دولتمردان است که با استفاده از بدنه کارشناسی دولت طرح‌هایی تدوین کنند که حداقل 50 سال جلوتر از نیاز جاری جامعه باشد و اگر غیر از این باشد تولید و اقتصاد جامعه در کوچکترین نابسامانی‌ها و نوسانات گرفتار خواهد شد.
در همین زمینه معاون امور مهندسی و فناوری وزیر نفت می‌گوید: همچنین در حال حاضر پروژه‌ای را به صورت مشترک با وزارت جهاد کشاورزی تعریف کرده‌ایم و قرار است حدوود 10 هکتار از گلخانه‌های استان یزد را به تجهیزات انرژی خورشیدی مجهز کنیم. ‏وی با بیان اینکه با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی از 1.5 میلیارد تومان مصوبه سفر استانی هیأت وزیران به استان یزد استفاده می‌کنیم، اظهار داشت: در حال حاضر مقدمات کار فراهم شده است و توافقنامه با وزارت جهاد امضا شده و کار اجرایی آن به زودی شروع خواهد شد.
محمدنژاد اضافه کرد: تأمین منابع از طریق شرکت بهینه سازی مصرف سوخت انجام خواهد شد که ما این منابع را به صورت مشترک با وزارت جهاد کشاورزی تأمین می‌کنیم و در اقلیم‌های مختلف استان یزد مطالعات و طراحی آن را شروع خواهد شد.
وی تصریح می‌کند: با توجه به اینکه استان یزد یکی از استان‌هایی است که تابش خورشیدی بسیار مطلوبی دارد، این کار به صورت نمونه و الگو در استان یزد انجام می‌شود و در صورت موفقیت، آن را به سایر استان‌ها تعمیم خواهیم داد. ‏رئیس هیأت مدیره شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تاکید می‌کند: ایران در طول سال 300 روز خورشیدی دارد یعنی ما یکی از کشورهای با تابش خورشیدی بسیار خوب هستیم و می‌توانیم این انرژی نو را جایگزین بخشی از انرژی فسیلی کنیم.
وی با تاکید بر اینکه اگر از این کار در میان مردم استقبال شود، کمک بسیار خوبی در جهت هدفمند کردن یارانه‌ها انجام خواهد شد، تصریح می‌کند: استفاده از این انرژی حتما صرفه اقتصادی دارد چرا که منبع تأمین انرژی رایگان است و پولی بابت بهای انرژی مانند آنچه برای برق و گاز پرداخت می‌شود، پرداخت نخواهد شد و فقط با یک سرمایه گذاری اولیه این سیستم نصب می‌شود و به صورت رایگان می‌توان از این انرژی خدادادی بهره برد. ‏محمدنژاد می‌افزاید: حتی در بعضی نقاط که امکان استفاده کمتری از انرژی خورشیدی وجود دارد فقط با 3 یا 4 ساعت استفاده از این انرژی می‌توان از آن برای پیش‌گرم موتورخانه‌ها بهره برد، چرا که به هر حال مدتی طول می‌کشد تا آب سرد موتورخانه از زمان شروع به کار آن گرم شود و طبعا برای آن باید انرژی مصرف کرد.‏
وی اضافه می‌کند: در عین حال در مناطق صنعتی جنوب کشور مانند استان هرمزگان، بوشهر و خوزستان تأمین آب شیرین یکی از مشکلات جدی است و سیستم خورشیدی قادر است انرژی اولیه آب شیرین کن‌ها را تأمین کند و در صرفه‌جویی انرژی مفید واقع شود.‏
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص میزان پیش‌بینی‌ها برای استفاده از انرژی خورشیدی در برنامه پنجم توسعه می‌گوید: امیدوارم با توجه به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها که حدود یک ماه است که از اجرای آن می‌گذرد و مردم در حال مدیریت مصرف خود هستند، با روند توسعه‌ای آغاز شده در انرژی خورشیدی بتوانیم بخشی از مصرف انرژی را به سمت انرژی خورشیدی ببریم.
معاون وزیر نفت تاکید می‌کند: علاقه‌مندیم در بخش‌های مهم و پرمصرف و همچنین نقاط دور افتاده که تأمین گاز طبیعی برای آن مشکل است، از این سیستم استفاده شود.
وی در ادامه اظهار داشت: کشورهای چین، ترکیه و آلمان در استفاده از تکنولوژی انرژی خورشیدی پیشتاز هستند چنان که از هر 10 خانه‌ای که در چین احداث می‌شود، در یک خانه از انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند.
وی تصریح کرد: با اطلاع‌رسانی و هماهنگی بین وزارتخانه‌های مختلف امیدواریم بتوانیم چشم‌انداز خوبی در استفاده از انرژی خورشیدی رسم کنیم اما رقم دقیقی در این خصوص استخراج نشده است.

تا بشر زنده است .انرژی خورشید هم هست. اما دیگر انرژیها پایان پذیرند. و وابسته به انرژی آفتاب. پس این انرژی آفتاب که تا روز قیامت از بین نمی رود. هر چه سرمایه دارید روی استفاده از انرژی لایزال آفتاب بگذارید.