انرژی خورشیدی-آفتاب الکتریک

مطالب علمی&آموزشی-خبری-دینی-انرژی های نو-برق خورشیدی
 
چالش آلودگی هوا!!
ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱۱/۱٥ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296
آلودگی هوا و محیط زیست معضلی است که این روزها برای همگان نمایان و به یکی از دغدغه های اجتماعی و ملی تبدیل شده است.
 
یکی از علل مهم و شاخص آن عدم توجه به روند مصرف سوخت های فسیلی و بی توجهی به پیامدهای زیست محیطی ناشی از آن بوده است. با توجه به اینکه اتکا به منابع عظیم نفت و گاز طبیعی یک خطای راهبردی است اکنون بیش از هر زمان دیگر توجه به انرژی های تجدید پذیر و پاک مانند انرژی خورشیدی و باد و زیست توده در کشور احساس می شود. از طرفی با حفظ منابع تجدیدپذیر می توانیم این ثروت ملی را برای آیندگان به ارمغان بگذاریم. سوخت های فسیلی علاوه بر تخریب محیط زیست و آلودگی هوا منابع تجدید ناپذیر محسوب می شوند و این منابع دیر یا زود به پایان می رسند. بنابراین پیش از مواجه شدن با بحران انرژی در کشور باید با استفاده از انرژی های نو در مسیر توسعه پایدار و سوخت پاک گام برداریم. 
از طرفی تامین انرژی پایدار از سیاست استراتژیک هر کشور بوده و به عبارتی می توان گفت افزایش تقاضای انرژی بهینه شده به معنای صنعتی تر شدن و توسعه یافتگی جوامع تلقی می شود لذا چگونگی تامین این حجم از انرژی حائز اهمیت خواهد بود. در حال حاضر کشورهای تراز اول صنعتی و اقتصادی دنیا از جمله آمریکا، آلمان، ژاپن و حتی اخیرا اکثریت کشورهای نفت خیز حاشیه خلیج فارس از جمله قطر، امارات و حتی عربستان در عرصه تکنولوژی بهره برداری از انرژی های نو در حال رقابت و پیشرفت هستند که ضمن تامین انرژی پایدار فرصت های شغلی فراوانی نیز فراهم کنند. 
این مهم نشان دهنده عزم جهانی در راستای کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از سوخت های فسیلی و انتشار گازهای گلخانه ای است زیرا هوا مرزهای بین المللی را به رسمیت نمی شناسد و هیچ کس در تهاجم هوای آلوده در امان نخواهد بود.سهولت دسترسی به منابع عظیم نفت و گاز فقدان سیاست های حمایتی با توجه به هزینه های نسبتا بالای سرمایه گذاری اولیه انرژی های تجدید پذیر، عدم وجود قوانین و مقررات تسهیل کننده فقدان پذیرش اجتماعی و ضعف آگاهی شهروندان به عنوان مصرف کننده نهایی سبب بروز موانع رشد استفاده از این انرژی های پاک شده است. سیاست کلی نظام که با تایید رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده حاکی از آن است که تا سال 1404 ده درصد از برق کشور باید از منابع تجدید پذیر تامین شود. این را هم در نظر داشته باشیم که خوشبختانه ایران در منطقه کمربند ماکزیمم تابش انرژی خورشید قرار دارد که این موهبت و نعمت الهی سبب شده که بیش از 3.2 کشور قابلیت بهره برداری با راندمان بالا از انرژی خورشید را داشته باشد.
*منبع: روزنامه ابتکار