انرژی خورشیدی-آفتاب الکتریک

مطالب علمی&آموزشی-خبری-دینی-انرژی های نو-برق خورشیدی
 
افزایش ۲ درجه‌ای دمای کشور با انتشار گازهای گلخانه‌ای
ساعت ٥:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٥/٢ : توسط : عبدالرضا صادقی-09177196296

 

شهر > محیط زیست ایران - عباس ثابتی راد:
ایران با انتشار ۶۵۰ میلیون تن گاز گلخانه‌ای در هرسال رده دهمین کشور جهان را در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد.

براساس آمار منتشر شده در ترازنامه انرژی 8سال گذشته، سرانه انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشور از 6تن در سال 85به 7.36 تن به ازای هر ایرانی رسیده است. حالا در روزهای اوج گرمای هوا که شهرهای مختلف کشور را دربر گرفته خبر می‌رسد که یکی از دلایل این امر گازهای گلخانه‌ای است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اعلام اینکه افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای طی سال‌های گذشته باعث افزایش تقریبا 2درجه‌ای دما در کشور شده است به همشهری گفت: متأسفانه ایران، یکی از قربانیان اصلی تغییرات آب و هوایی است به‌نحوی که وجود جزایر گرمایی در بسیاری از شهرهای کشور به‌ویژه تهران غیرقابل انکار است.

علی محمد شاعری با اشاره به اینکه 3علت عمده افزایش تولید کربن در کشور وجود دارد، افزود: اول مصرف بی‌رویه سوخت‌های فسیلی که روزانه به 800میلیون لیتر می‌رسد و حدود 80درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای به این علت است. دومین عامل از نظر شاعری، وجود کارخانجات قدیمی و فرسوده و انرژی‌بر و سومین عامل هم روند کاهشی پوشش سطح جنگلی است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت که ما باید الگوهای توسعه در کشورمان را عوض کنیم و توجه اساسی به تغییر در روند توسعه داشته باشیم. ما باید در نخستین گام انرژی تجدید پذیر را جایگزین انرژی فسیلی کنیم. به گفته شاعری، روند تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان رو به افزایش است.

اما در کشور ما توجه به انرژی‌های نو بسیار کم است. علت اصلی هم ارزان بودن سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی است. هم اکنون تولید و مصرف انرژی‌های تجدیدپذیر در بسیاری از کشورهای پیشرفته به 10درصد رسیده است و برخی کشورها نیز تا 40درصد انرژی‌های تجدید‌پذیر را جایگزین انرژی‌های حاصل از سوخت‌های فسیلی کرده‌اند.

  • استفاده از انرژی‌های نو در شهرها

تلاش مدیریت شهری طی سال‌های گذشته در برخی‌ شهرهای کشور به‌ویژه در پایتخت باعث افزایش توجه به تولید انرژی از منابع تجدید پذیر و زیست توده شده است. تولید برق از زباله و احداث بوستان‌های انرژی پاک و استفاده از انرژی خورشیدی در فضاهای عمومی در تهران و برخی دیگر از شهرها روندی رو به رشد داشته است.

علی محمد شاعری با توجه به اقدامات برخی شهرهای کشور در کاهش تولید و انتشار کربن گفت: تلاش مدیریت شهری تهران و برخی شهرهای دیگر مانند شیراز، مشهد و ساری در این زمینه قابل توجه است، به‌ویژه اینکه این شهرها با استفاده از منابع زیست توده اقدام به تولید انرژی کرده‌اند و گام‌های خوبی در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برداشته‌اند. به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و محیط‌زیست با این همه میزان تولید و مصرف ‌انرژی‌های نو در کشورما بسیار کم است و به‌نظر می‌رسد علاوه بر اقدامات مدیریت شهری، نیاز به یک تغییر نگرش کلی و جدی در سطح ملی به این منظور داریم.

رئیس ستاد محیط‌زیست شهر تهران نیز با توجه به اقدامات زیست‌محیطی که در شهر‌تهران صورت گرفته است، از برنامه گسترده شهرداری تهران در این‌باره خبر داد. محمد مهدی گلمکانی احداث کارخانه‌های تولید انرژی از زباله در شهر تهران را گامی مهم در جهت استفاده شهرداری از منابع انرژی زیست توده دانست و گفت: تولید 3مگاوات ساعت برق در کارخانه هاضم آبعلی و همچنین تولید برق در کارخانه زباله سوز کهریزک تلاش جدی مدیریت شهری برای استفاده از منابع زیست توده و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است. به گفته وی هم اکنون بیش از 70درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی می‌کنند، از این‌رو هرگونه اقدام زیست‌محیطی در جهت کاهش آلودگی‌های محیطی در شهرها با مشارکت فعال شهروندان ممکن است.

به گفته گلمکانی طرح «شهر تازه» با محوریت 4 فعالیت عمده شامل، تنوع زیستی و طبیعت غنی، آب سالم و انرژی پاک، زمین پاک و هوای پاک با مشارکت شهروندان صورت خواهد گرفت. وی به طرح «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» اشاره کرد و گفت: در تلاش هستیم تا طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو را در کل تهران راه‌اندازی کنیم، تا علاوه بر فعالیت‌های ورزشی، میزان تولید و انتشار کربن در شهر تهران را کاهش دهیم. طرح «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» پویشی است جمعی که شهروندان را به استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی دعوت می‌کند.

  • رشد 21درصد در انتشار گازهای گلخانه‌ای

براساس ترازنامه انرژی که طی 8سال گذشته منتشر شده است، سرانه انتشار  دی اکسید کربن در کشور روندی رو به رشد داشته است. در سال 85سرانه انتشار دی اکسید کربن به ازای هر ایرانی سالانه 6تن بوده است.
این رقم 8سال بعد به7.36 تن رسیده است؛ یعنی ایران طی 8سال رشدی معادل 21درصد‌ در انتشار گازهای گلخانه‌ای داشته است.

جدول