تحلیلی بر مناسک حج

حج یعنی=توحید=حرکت=اتصال به بی نهایت=آزاد شدن از خود=صلح=خلقت= ایثار ابراهیم=سعی هاجر =اسماعیل تسلیم=انسان شدن=یکی شدن=رستاخیز=تمرین مرگ=بی رنگ شدن=تمرین جهاد=دعا=توبه= گرد همائی بزرگ مسلمین=برائت از شیاطین=احرام=عشق=اندیشه=آموزش عملی اسلام=پرورش سفیر اسلام
حاجی وقتی به مکه مشرف میشود .ضمن اجرای دقیق مناسک و شعائر حج باید به نکات زیر دقت نماید.
خود را در سرزمین وحی و پا جای پای پیامبر ص و اصحابش و با رفتن به جای جای مکه و مدینه .تاریخ گهر بار 23 ساله صدر اسلام را برای خود مرور کند.تا خود را در آن زمان و جز یاران پیامبر احساس کند.
به کنگره عظیم حج دعوت شده اید.ندای لبیک را سر دهید.که شعار یکتا پرستی و توحید است.و برائت از شرک.قطره شدن در دریای الوهیت.
(بلی .خداوندا.بله آمدم.تورا شریکی نیست.بله ستایش و سپاس فقط از آن تو است.و سلطنت نیز .تو را همتا و شریکی نیست.)
بجای توجه به مادیات.هتل.نوع غذا. وسیله سفر.سوغات.و هم اتاقی.و......سعی کنید اسلام و قران را همانطور که سیره و روش پیامبر اسلام بوده یاد بگیرید. و بدیگران یاد دهید.زیرا حج دانشگاه انسان ساز است.با دیگر مسلمانان ارتباط بر قرار کنید.تا از احوال آنها در سراسر جهان آگاه و هم فکری و راه کار بیاندیشید.به اتحاد و سر بلندی اسلام در جهان فکر و عمل کنید.مانند یاران پیامبر با هم مهربان و برادر باشید.و با دشمنانش سخت گیر باشید. بی توجه به کشور .ملییت.زبان. رنگ.نژاد.غنی.فقیر.عرب.عجم.قوی.ضعیف.تاجر.کارگر.زشت.زیبا.و.......دست اتحاد و برادری و برابری. به هم بدهید.و علیه دشمنان اسلام و شیاطین متحد شوید.نقشه طزح کنید .و برای کمک به دیگر مسلمین تحت ظلم و ستم در سراسر گیتی اقدام عملی کنید.
در پایان مانند هر مجمعی بیانیه پایانی صادر کنید.اگر حدود دو میلیون حاجی که سالانه به حج میروند.به وظایفشان آگاه شوند.!! میتوانند لشکر عظیمی از مبلغان و مجاهدان راه خدا باشند .که در ممالک خود تاثیر مثبت بگذارند.و دعوتگران خوبی برای اسلام باشند.!!
اکنون امید اینکه قران را از قبرستان به شهر و مدارس و دانشگاه و کتابخانه و مساجد و خانه ها بیاوریم.و آن را برای زندگان تلاوت کنید تا در زندگی خود پیاده کنند.و در مدارس و دانشگاهها به عنوان کتاب درسی تدریس شود.نه اینکه بعنوان تبرک روی سر مسافر یا عروس بگیرید.!یا در طاقچه خاک بخورد.بلکه قران را به زبان مادری بخوانیم که بفهمیم و در تمامی شئون زندگی پیاده کنیم. ان شا الله./

/ 0 نظر / 22 بازدید