قطار خورشیدی

طرح تولید «سلول‌های خورشیدی» با فناوری بومی کلید خورد      

با تصویب کمیسون دائمی شورای عالی عتف طرح تولید «سلول‌های خورشیدی» با فناوری بومی کلید خورد

 

دبیر شورای عالی عتف از تصویب پروژه تولید سلول‌های خورشیدی با فناوری بومی به عنوان یکی از طرح های کلان ملی در کمیسیون دائمی شورای عالی عتف خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، دکتر مهدی‌نژاد نوری در حاشیه شصت و سومین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف)  گفت: در این جلسه با بررسی سیاست‌های کلی اشتغال ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مقرر شد از این پس، بندهایی از این سیاست‌ها که مربوط به وزارت علوم و شورای عالی عتف است در تصویب پروژه‌ها و اولویت‌های مورد نیاز کشور در حوزه‌های آموزش، پژوهش و فناوری استفاده شود.

وی با بیان این که در ادامه جلسه، گزارش الگوی مدیریت تحقیقات در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح توسط رییس موسسه آ‌موزش و تحقیقات وزارت دفاع ارائه شد، خاطرنشان کرد: در کشور ما و بسیاری از کشورهای دنیا، تحقیقات دفاعی پیش رو بوده و از این رو دارای طرح‌ها و برنامه‌ها و موفقیت‌های زیادی هستند که می‌تواند به خوبی مورد استفاده سایر قسمت‌ها قرار بگیرد.
مهدی‌نژاد نوری ادامه داد: مهمترین بحث این الگو این است که امروز بخش دفاعی با الگوی «هسته دانا و شبکه توانا» به دنبال این است که بتواند نیازهای خود را به درستی شناسایی کرده و بخش اندکی را از درون خود و حداکثر ‌آن را از ظرفیت‌های ملی تامین کند.
دبیر شورای عالی عتف تصریح کرد: بحث بعدی جلسه کمیسیون دائمی شورا، تشریح پروژه تولید در حد نمونه سلول‌های خورشیدی توسط کنسرسیومی متشکل از پژوهشگاه مواد و انرژی، دانشگاه تربیت مدرس و وزارت صنایع بود. با توجه به اینکه استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر مانند انرژی خورشیدی هم در نقشه جامع علمی کشور و هم در بررسی‌های کمیسیون تخصصی شورای عالی عتف مورد تاکید است، ایجاد زیر ساخت‌های مرتبط با آ‌ن مورد توجه بوده که از جمله آنها تولید سلول‌های خورشیدی است.
مهدی‌نژاد نوری ادامه داد:‌ از این رو با توجه به فناوری موجود در پژوهشگاه مواد و انرژی در تولید سلول‌هایی با راندمان 17 درصد و منابع بسیار وسیع سیلیس در کشور که امکان تولید سیلیسیوم از آنها وجود دارد قرار شد این پروژه به عنوان پروژه ملی مورد حمایت قرار بگیرد تا از سیلیس‌ داخلی، سلول‌های خورشیدی هم برای مصارف داخلی و صادرات تولید شود.

/ 0 نظر / 85 بازدید